Na Slovensko prichádza sneženie: Prvá vločka padne na symbolický dátum

Exfarmárka Lula otvorene o úzkostiach: Psychickú bolesť som riešila rezaním sa
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Podľa prognóz bude zima dlhá a chladná.

Na Slovensko mieri prvý sneh. Zlom má symbolicky nastať na Katarínu (25. novembra), kedy sa má výraznejšie ochladiť. Podľa numerických modelov sa tak rozlúčime s hmlistým jesenným počasím a definitívne sa nad našim územím usídli zima.

Od začiatku novembra na Slovensku prevláda stabilný charakter počasia bez výraznejších teplotných výkyvov a dlhotrvajúcich zrážok. Toto by sa malo budúci týždeň zmeniť.

„Model GFS ako aj európsky model ECMWF avizujú, že na Katarínu by sa malo rozsnežiť v Nemecku, v Česku, v Rakúsku a v popoludňajších a večerných hodinách aj na Slovensku,“ píše portál imteo.sk. Sneženie by malo pokračovať aj nasledujúci deň.

Túto prognózu potvrdzuje aj známy meteorologický portál accuweather.com. Podľa neho sa sneh objaví na severe krajiny, navyše, sa majú snehové vločky objaviť aj v okolí Bratislavy.

Na druhej strane, meteorológ Pavol Beránek zo SHMÚ je vo vyjadreniach opatrný.

„V najbližších štyroch, piatich dňoch sneženie na území Slovenska neočakávame,“ uviedol pre TVNOVINY.sk Beránek.

To však nezachytáva spomínanú Katarínu, ktorá je až o sedem dní. Odborník na to reagoval, že na dlhšiu dobu nemá zmyslel predpoveď robiť.

V prípade, že by sa napokon sneh v obývaných oblastiach objavil, tak je len malá šanca, že by sa vytvorila trvalá snehová pokrývka. Budú jej v tom totiž brániť vyššie denné teploty.

Čaká nás zrejme chladná zima

Pozreli sme aj na dlhodobé prognózy, ktoré predpovedajú, aká zima nás čaká. Odborníci z Accuweather tvrdia, že vo východnej Európe, do ktorej spadá aj naše územie, bude počasie ovplyvňovať neobvykle studený vzduch.

Aj na Slovensku by sa tak mali objavovať teploty pod dlhodobým priemerom. Odborníci predpokladajú aj väčšiu búrkovú aktivitu, ktorá so sebou prinesie výdatnejšie zrážky.

Ku chladnej zime sa taktiež prikláňajú meteorológia zo Severe Weather. Tí hlavne varujú pred polárnym vírom, ktorý má ovplyvňovať počasie v zime.

Ak zasiahne aj naše územie, zima bude dlhá a veľmi chladná. Silu polárneho víru by sme najviac mali pocítiť vo februári 2022, no jeho vplyv by sme mali zaznamenať už v decembri.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti