Hlas aj Smer kritizujú nový COVID automat. Vláda tvorí občanov dvoch kategórií, vyhlásil Pellegrini

Kritizujú lockdown pre nezaočkovaných.

Vláda sa definitívne rozhodla vytvoriť občanov dvoch kategórií, keď prijala zavedenie lockdownu pre nezaočkovaných. Vyhlásil to mimoparlamentný Hlas-SD na čele s Petrom Pellegrinim v reakcii na vládou prijaté opatrenia na boj s pandémiou. Strana hovorí o segregácii a dôkaze, že kabinetu nejde o zabránenie šírenia vírusu, ale o nátlak na zaočkovanie sa.


„Je nevyhnutné, aby vláda súčasne so zatváraním prevádzok a obmedzovaním ich činnosti oznámila, akým spôsobom a kedy ich odškodní za vzniknuté škody. Doterajšia pomoc ekonomike bola najslabšia v Európskej únii, a ešte aj z nej nechala vláda ukradnúť 24 miliónov eur schránkovým firmám,“ uviedla strana.

Vyzvala premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby dosiahol dohodu medzi koaličnými partnermi o univerzálnom odškodňovacom zákone. Apelovala pritom i na vládu, aby „prestala podceňovať aj inú formu pomoci pacientom s ochorením COVID-19“ a začala chorobu liečiť.

„Podávanie niektorých látok preukázateľne znižuje riziko hospitalizácie či ventilácie, napriek tomu stále zbytočne čakajú v skladoch na svoje použitie,“ dodala s tým, že štát nemôže nechávať chorých ľudí bez akejkoľvek pomoci, až kým neskončia v nemocnici.

Fico: Vláda sa nestará o nakazených

K zmenám sa vyjadril aj líder opozičného Smeru-SD Robert Fico. Vláda podľa neho prijala nelogické opatrenia. Podľa neho aj zaočkovaný človek môže šíriť ochorenie COVID-19, zatiaľ čo niekto s negatívnym výsledkom testu je bezpečný.

Dodal, že postavenie očkovaného, testovaného a toho, kto prekonal ochorenie, musí byť z hľadiska práva rovnaké. „Akékoľvek iné rozhodnutia sú segregačné a protiústavné,“ vyhlásil. Nové opatrenia chce Smer-SD napadnúť na Ústavnom súde (ÚS) SR.

Fico kritizoval, že vláda dala úplne „nabok“ nezaočkovaných, ktorí nebudú môcť chodiť do nákupných stredísk či na hromadné podujatia. Tvrdí, že aj zaočkovaný človek môže dostať a šíriť nákazu. Naopak, človek s čerstvým negatívnym výsledkom PCR testu je podľa neho najbezpečnejší. „Opatrenia prispejú k šíreniu ochorenia COVID-19. Voľne necháme chodiť očkovaného a ten, kto má negatívny PCR test, bude musieť byť doma,“ vyhlásil na tlačovej konferencii.

Šéf Smeru-SD tiež opätovne vyčíta vláde, že sa nestará o nakazených, ktorých necháva napospas. Tvrdí, že človek, u ktorého sa potvrdí ochorenie, musí dostať ihneď potrebnú liečbu a konzultáciu.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hlas-sd

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.