Až päťtisíc migrantov sa vraj plánuje presunúť cez Slovensko na západ. Zistili sme, kadiaľ majú ísť

Až päťtisíc migrantov sa vraj plánuje presunúť cez Slovensko na západ. Zistili sme, kadiaľ majú ísť
Zdroj: TV Markíza

Ich pôvodná trasa vedie Poľskom, po jej neúspechu však smerujú z Ukrajiny cez Slovensko.

Po neúspechu na bielorusko-poľskej hranici sa vraj nelegálni migranti môžu vybrať cez Ukrajinu a Slovensko. Mapy zobrazujúce novú trasu nelegálnej migrácie kolujú po sociálnych sieťach.

Podľa poľských médií kolujú medzi migrantmi na bieloruskej hranici mapy písané v arabčine, ktoré zobrazujú rôzne trasy z Bieloruska.

„Sú informácie, že pokiaľ sa Bielorusku nepodarí prepchať imigrantov cez hranice do Poľska, budú skúšať tých ľudí smerovať na hranicu s Ukrajinou. Tá hranica je menej strážená,“ potvrdila tým tieto úvahy Anna Gorczyca, reportérka poľského denníka Gazety Wyborcza.

Aj v stredu hlásili Poliaci presun nelegálnych migrantov zo zablokovaného hraničného priechodu, čo tiež zvýšilo pravdepodobnosť, že by sa mohli presúvať cez iné trasy.

„Presunuli ich do veľkých hál, kde momentálne sú, no vážne je to, že ukrajinské služby signalizujú, že okolo päťtisíc migrantov je v blízkosti bielorusko-ukrajinskej hranice,“ prezradila reportérka.

Zdroj: TV Markíza

Mapy, ktoré kolujú po sociálnych sieťach, majú okrem médií k dispozícii, samozrejme, aj pohraničiari. Poliaci preto zvýšili pozornosť na hraniciach a podľa hovorkyne poľskej Hraničnej stráži overujú každý signál, ktorý dostanú. Viac sa sústreďujú aj na už i teraz stráženú hranicu s Ukrajinou.

Slovensko o prípadnej hrozbe už s Ukrajinou hovorilo. „Ťažko povedať, či sú to reálne šance, či by skúšali následne prejsť cez Ukrajinu na Slovensko, cez Slovensko a Česko potom do Nemecka,“ uviedla Gorczyca.

Aktuálne vývoj migračnej krízy v Bielorusku a internetové mapy ešte pozornejšie sledujú naše úrady.

Poliaci zverejnili aj konkrétne okresy, kadiaľ by sa mali cez Slovensko presunúť. O ktoré ide, vám v nasledujúcej reportáži prezradí redaktor Pavol Sivák.


SLOVENSKO/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti