Môžete získať viac ako 16-tisíc eur na obnovu domu. TU je súhrn základných informácií

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Z Plánu obnovy pôjde na tento projekt až pol miliardy eur.

Dotácie na dom, aké tu ešte neboli. Z Bruselu totiž prichádzajú stovky miliónov na vynovenie rodinných domov. Už budúci rok budete môcť požiadať o finančnú injekciu v hodnote 16 600 eur. Systém prideľovania bude fungovať na princípe „kto prv príde, ten prv berie.“

Okrem zateplenia aj výmena okien, prípadne zelená strecha, alebo nové kúrenie. Aj na takéto energetické vylepšenia vášho domu budete môcť dostať dotáciu. Dom však musí byť starší viac ako 15 rokov. Z Plánu obnovy pôjde na tento projekt až pol miliardy eur.

Ministerstvo životného prostredia podrobné podmienky zverejní až v decembri, snažili sme sa o dotácii zistiť aspoň prvotné informácie. Na naše otázky odpovedal riaditeľ Sekcie plánu obnovy zo Slovenskej agentúry životného prostredia Matej Kerestúr.

Koľkým žiadateľom sa dotácia ujde?

Momentálne plánujeme podporiť 30-tisíc domácností, resp. domov.

Kto sa môže o dotáciu uchádzať?

Uchádzačom môže byť len fyzická osoba, ktorá má vo vlastníctve, resp. v spoluvlastníctve rodinný dom.

Aké všetky dokumenty sú potrebné pri žiadosti o dotáciu?

Podmienky plánujeme zverejniť na webovom sídle SAŽP, resp. www.obnovdom.sk do konca tohto roka, nakoľko len v pondelok (15.11.) sme na webe SAŽP zverejnili informáciu pre potenciálnych žiadateľov, resp. záujemcov o dotáciu na obnovu rodinného domu, ktorú nájdete tu.

Kde môžeme o dotáciu požiadať?

Plánujeme otvoriť desať pobočiek po celom Slovensku, zväčša v krajských mestách. Takže žiadateľ bude môcť prísť priamo na pobočku alebo o ňu požiada online.

Čo všetko bude môcť z dotácie žiadateľ pokryť?

Plánujeme pokryť opatrenia na zlepšenie tepelno-technických vlastností budovy, modernizáciu vykurovania, dokumentáciu (ako napr. energetický certifikát, projektová dokumentácia), ale aj zelené opatrenia, ako napr. zelené strechy, resp. nakladanie so stavebným odpadom ako napr. azbest, atď...

Mnoho ľudí stále býva na vidieku, kde je nie plynofikácia a stále sa kúri drevom. Aj takýto ľudia budú mať nárok na dotáciu?

Áno.

Ak stojí rekonštrukcia viac ako dotácia, no nemám zvyšnú sumu, aké má žiadateľ možnosti?

V tejto oblasti spolupracujeme s bankovým sektorom, takže banky v čase vyhlásenia výzvy pravdepodobne budú poskytovať zvýhodnené úvery za týmto účelom.

Modelový príklad: Ak potrebujete obnoviť dom napríklad za 40-tisíc eur, tak si môžete zobrať zvýhodnený úver od bánk. Tie by ich mali začať ponúkať od momentu, ako rezort zverejní presné podmienky dotácie. Ak dotáciu dostanete (maximálne 16 600 eur), tak Slovenská agentúra životného prostredia pošle banke peniaze. Zvyšok už však musíte financovať z vlastných zdrojov.

Prečo taká masívna obnova?

Na Slovensku je približne jeden miliónov domov, z čoho asi polovica by potrebovala obnovu. V súčasti sa ročne energeticky zrekonštruuje asi len 1400. Z Plánu obnovy by sa tak v relatívnom čase mohlo obnoviť až 30-tisíc.

Pre majiteľa domu takáto obnova znamená zníženie faktúr za energie, čím sa šetrí aj životné prostredie. Tiež sa takto bude tlačiť na to, aby ľudia už nemuseli kúriť drevom alebo uhlím, ktoré produkuje škodlivé uhlíkové emisie.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bývanie

Dôležité udalosti