Väčšina trestných činov sa spácha pod vplyvom alkoholu. Obnovia sa preto záchytné stanice?

Väčšina trestných činov sa koná pod vplyvom alkoholu. Obnovia sa preto záchytné stanice?
Zdroj: TV Markíza

Združenie miest a obcí Slovenska chce, aby ich financoval štát.

Obnovme záchytky za štátne peniaze. Mestá a obce volajú po znovuzavedení zariadení pre agresívnych alkoholikov. Navyše žiadajú, aby po vzore okolitých krajín poplatky za záchytné stanice platil štát z peňazí z dane z alkoholu.

S nespratnými opilcami má skúsenosť azda každá obec. Aj v Žilinskej nemocnici pred časom jeden napadol sanitárku. Po tom, ako ho priviezli na ošetrenie, jej dal päsťou do oka. Nemocnica neskôr na vlastné náklady, aj po ďalších útokoch, zriadila ochranku.

Po ošetrení u lekára takíto ľudia končia opäť na ulici.

„Každý opilec, ktorý robí problémy, by mal skončiť na záchytke, ktorá musí byť financovaná z peňazí štátu,“ tvrdí Michal Kaliňák, zo Združenia miest a obcí Slovenska.

V roku 2020 vybral štát na dani z alkoholu vyše 269 miliónov eur. ZMOS navrhuje, aby boli záchytky platené práve z týchto peňazí. Noc na záchytke je drahšia ako v päťhviezdičkovom hoteli.

Aj keď si mnohí pred týmto problémom zakrývajú oči, trestný čin pod vplyvom návykovej látky bol v roku 2020, podľa štatistík ministerstva vnútra, absolútne najčastejším páchaným trestným činom.

Ministerstvo zdravotníctvo už o záchytkách hovorí dlhodobo.

Viac sa dozviete z reportáže Mariana Lechana.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti