Posledná rozlúčka s Meky Žbirkom: Hold mu vzdali blízki i stovky fanúšikov

Kondolenčná kniha na rozlúčke s Meky Žbirkom.
Zdroj: Martin Prôčka

Na rozlúčke bola aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú pozvala spevákova rodina.

V pražskom krematóriu sa konala posledná rozlúčka s československou hudobnou legendou Mirom Žbirkom (†69), ktorý zomrel minulý týždeň v stredu na opakovaný zápaľ pľúc. Vzhľadom na pandemické opatrenia bol obrad len pre pozvaných hostí.

Na rozlúčke bola aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú pozvala spevákova rodina. Pri jej príchode do obradnej siene ľudia tlieskali. Po jej boku sedel slovenský veľvyslanec  Rastislav Káčer.

Posledné zbohom Mekymu prišlo dať aj viacero osobností českého a slovenského kultúrneho života. Prví smútoční hostia sa začali na mieste schádzať zhruba hodinu pred oficiálnym začiatkom pohrebu.

Zdroj: Martin Hykl CZECH NEWS CENTER/CNC/Profimedia

Na úvod smútočného obradu zaznela Mekyho skladba Jesenná láska, po ktorej nasledovala pieseň All You Need Is Love od skupiny The Beatles. Ako prvý vystúpil hudobný publicista Juraj Čurný, ktorého príhovor si želal samotný spevák.

„Česká, slovenská a vlastne československá hudobná scéna stráca jednu zo svojich najvýraznejších osobností. Osobnosť, ktorá svoju pozíciu potvrdzovala niekoľko desaťročí a to tým najlepším spôsobom - svojou tvorbou. Každý z nás si môže urobiť z Mekyho tvorby svoju vlastnú výberovku tých naj skladieb a myslím si, že každá bude trochu iná. Tak bohatá, tak kvalitná a nadčasová je jeho tvorba. Prichádzame o jeden zo symbolov slušnosti, poctivosti a prajnosti. Politeness (slušnosť) – to anglické slovo, ktoré dostal do vienka od svojej matky – je v origináli, aj v akomkoľvek preklade, leitmotívom celého jeho života. Slušnosť v sebe (Miro) prirodzene mal a okolo seba ju aj šíril. Bola to slušnosť, ktorú si netreba zamieňať so servilnosťou a slabosťou. Slušnosť je v súlade so slobodou prejavu. Odpočívaj v pokoji, priateľ môj," povedal.

Zdroj: Martin Hykl CZECH NEWS CENTER/CNC/Profimedia

Po prvom príhovore zaznela Žbirkova skladba Fair play z roku 2015. Po nej nasledovala pieseň Waterloo Sunset od britskej rockovej skupiny The Kinks.

„Ray Davies zo skupiny The Kinks pochádzal z londýnskej štvrte Muswell Hill, kde sa v pube stretli aj Mekyho rodičia," spresnil ďalší smútočný rečník Jan Vedral, autor Mirovej životopisnej knihy.

Jakubisko o Žbirkovi: Nádherné melódie už vymyslí iba pre nebo, kde možno teraz s Gottom koncertujú

„Meky bol ojedinelým prípadom toho, že aj v najvyššom poschodí šoubiznisu sa dá toľko rokov – naprieč režimami – existovať slušne, bez podliezania, gentlemansky, s vlastnou víziou a vlastnými pesničkami bez toho, aby človek stratil tvár a relevanciu," povedal Vedral.

Po týchto slovách zaznela skladba Čo bolí, to prebolí, ktorú Meky naspieval s českou speváčkou Marthou. Po nej zaznela kultová Balada o poľných vtákoch, ktorej text Žbirkovi napísal textár Kamil Peteraj. Po tejto skladbe sa v smútočnej sále ozval potlesk, počas ktorého sa zatiahla čierna opona. Smútočný obrad sa skončil zhruba po 40 minútach.

Podľa internetového portálu českého bulvárneho denníka Blesk si samotný pohreb slávny Miro naplánoval ešte počas svojho života. Organizáciou poveril svoju manželku Kateřinu.

Zdroj: Martin Prôčka

Slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, moderátor hudobných podujatí, tvorca, ale aj propagátor hudby doma a v zahraničí Miroslav "Meky" Žbirka zomrel vo veku 69 rokov.

Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťaz ankety Spevák roka na Slovensku, od roku 2006 člen Siene slávy na Slovensku, hudobník, ktorého albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí.

Na videu si pozrite, ako si na Mira Žbirku spomínajú fanúšikovia.


Reportáž z poslednej rozlúčky si môžete pozrieť nižšie.


BRATISLAVA, PRAHA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miro Žbirka

Dôležité udalosti