Domáce

Vlani v nedeľu pracoval každý piaty zamestnaný Slovák

Pracovník pri plynovode na Ukrajne
Zdroj: SITA

Okrem víkendu pre Slovákov nie je problém pracovať v noci. Ako ukázali štatistiky, na Slovensku chodil vlani pravidelne na "nočnú" približne každý šiesty zamestnaný Slovák.

V minulom roku pracoval v nedeľu každý piaty zamestnaný Slovák. V rámci Európskej únie sa tak Slovensko zaradilo spolu s Írskom a Holandskom medzi trojicu krajín s najväčším podielom pravidelne pracujúcich ľudí počas nedele. Vo svojej najnovšej analýze na to poukazujú analytici Poštovej banky na základe údajov Eurostatu za rok 2013.

"Klasický päťdňový pracovný týždeň Slovákom nič nehovorí. Vo svojej práci totiž trávia pravidelne sobotu či nedeľu. Dôvodom práce cez víkend býva zväčša bezpečnosť a starostlivosť o ľudí, v iných prípadoch zase vyhráva biznis či kariéra," konštatuje analytička Poštovej banky Jana Glasová. Počas víkendov najčastejšie pracujú lekári, policajti, hasiči, čašníci, policajti, ale aj novinári. Pracovné víkendy nie sú raritou ani v prípade úradníkov, alebo bankárov.

Ako ukázali štatistiky, vlani pravidelne do práce v sobotu chodil každý štvrtý Slovák. Napriek tomu však za európskym priemerom občania zaostávajú. "V Európskej únii (EÚ )totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 % pracujúcich obyvateľov a v eurozóne až takmer 29 %. Najvyšší podiel (vyše 40 %) zamestnaných občanov pracujúcich v sobotu zaznamenalo vlani Grécko. Naopak, sobota strávená v práci je takpovediac raritou hlavne pre Portugalcov," uviedla Glasová.

Vo všetkých krajinách EÚ boli pritom pracovné soboty oveľa častejšie ako pracovné nedele. "Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina slovenských zamestnancov (19,3 %). V rámci únie tak patríme spolu s Írskom a Holandskom medzi trojicu krajín s najvyšším podielom pravidelne pracujúcich počas nedele," skonštatovala analytička. Európsky priemer sa pohybuje na úrovni necelých 15 %, čo znamená, že pracovné nedele dobre pozná približne každý siedmy zamestnaný Európan.

V posledný deň týždňa do práce takmer vôbec nechodia Portugalci. Menej ako desatinu zamestnancov pravidelne pracujúcich počas nedele však vykázali aj susedné Maďarsko a Poľsko, ale aj Luxembursko, Chorvátsko či Bulharsko.

Z hľadiska pohlavia sa pravidelné pracovné víkendy vlani týkali rovnako mužov aj žien. Soboty trávil v zamestnaní pravidelne každý štvrtý zamestnaný muž, ale aj každá štvrtá zamestnaná žena. V nedeľu pravidelne pracovalo 20 % zamestnaných mužov a 18 % pracujúcich žien.

Okrem víkendu pre Slovákov nie je problém pracovať v noci. Ako ukázali štatistiky, na Slovensku chodil vlani pravidelne na "nočnú" približne každý šiesty zamestnaný Slovák. "To je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík EÚ. V žiadnej inej krajine únie nedosiahol podiel takzvaných nočných zamestnancov dvojciferné číslo," doplnila Glasová.

Pravidelne v noci do práce chodilo ešte vyše 8 % zamestnaných Malťanov, Nemcov a Holanďanov. Naopak, nočnú prácu takmer vôbec nepoznajú Chorváti, kde v noci pracuje len 1,5 % zamestnancov.

BRATISLAVA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.