Bratislava aj Prešov zrušili vianočné trhy

Vianočné trhy na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.
Zdroj: TASR

Nepomohlo ani zníženie nájomného na symbolickú sumu.

Mesto Bratislava ruší organizáciu vianočných trhov na Hlavnom námestí v centre mesta. Konať sa mali od 26. novembra do 22. decembra. Magistrát to zdôvodňuje aktuálne zlou pandemickou situáciou aj novým COVID automatom. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

"Rozhodujúcim faktorom je aj obmedzenie maximálneho počtu účastníkov hromadného podujatia v červenej fáze na 200 ľudí, a to aj v prípade, že ide o podujatie výlučne pre plne očkovaných a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali," vysvetlila hovorkyňa hlavného mesta.

Zazmluvnených predajcov magistrát oslovili ihneď po zverejnení nových pravidiel. Napriek ponuke od mesta znížiť ich nájomné za stánky na symbolickú sumu, väčšina predajcov sa podľa samosprávy vyjadrila, že pôsobenie na podujatí maximálne pre 200 ľudí by pri danom počte stánkov a neistote ďalšieho vývoja bolo pre nich aj tak nerentabilné až likvidačné. "Rozumieme oprávneným obavám prevádzkovateľov stánkov a, bohužiaľ, inú možnosť ako zrušenie pripravovaného Vianočného hlavného trhu už nemáme. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu je zdravie a bezpečnosť prioritou," vyhlásilo hlavné mesto.

Avizuje, že v najbližších dňoch bude hľadať spôsoby, ako Bratislavčanom aj v tejto situácii čo najlepšie sprostredkovať vianočnú atmosféru. "Pevne verím, že si spolu užijeme aspoň rozsvietenie vianočného stromčeka," povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Organizáciu vianočných trhov na Hviezdoslavovom námestí ruší aj Staré Mesto. K zmene plánu pristúpila mestská časť pre aktuálnu pandemickú situáciu i čiastočný lockdown, ktorý má začať platiť od budúceho týždňa. Vianočné stánky tak čaká demontáž. Vianočnú atmosféru má pripomenúť aspoň stromček, ktorý v piatok osadili.

V Prešove nahradí trhy Mapa Vianoc

V reakcii na nový COVID automat a výrazné sprísnenie opatrení zo strany štátu sa mesto Prešov v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu (PKO) rozhodlo, že tradičné vianočné stánky tento rok v Prešove neotvorí. Alternatívou však bude Mapa Vianoc, ktorá opäť ponúkne obľúbené vianočné nápoje či špeciality pred reštauráciami a kaviarňami. Informoval o tom hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

"Vláda ohlásila výrazné sprísnenie opatrení, pričom vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzame, si plne uvedomujeme aj u nás na radnici. Preto sme sa rozhodli, že namiesto trhov sa viac zameriame na Mapu Vianoc, ktorú sme si vyskúšali už v roku 2020. Ľudia tak o zážitok z vianočnej atmosféry v centre Prešova neprídu a zároveň tým podporíme miestnych podnikateľov a prevádzkovateľov gastroslužieb, ktorí v dôsledku pandemických obmedzení opäť musia bojovať o prežitie," uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto Prešov pri organizácii vianočných trhov pôvodne rátalo s neobmedzeným počtom návštevníkov. Nový COVID automat, ktorý vstúpi do platnosti v pondelok (22. 11.), však podľa Tomeka výrazne sprísňuje opatrenia pre všetkých ľudí.

"V praxi to znamená napríklad to, že na trhoch by mohlo byť v jednom okamihu maximálne 100 plne zaočkovaných osôb. Radnica v spolupráci s PKO preto obnoví Mapu Vianoc, ktorá bude rozptýlená po celom centre mesta a mestských častiach, vďaka čomu ľahšie predídeme zhromažďovaniu veľkého počtu ľudí na jednom mieste, s čím súvisí aj zvýšené riziko šírenia ochorenia COVID-19," vysvetlil Tomek.

„Do príprav a organizácie sme sa pustili naplno aj napriek súčasnej neistej situácii. O to viac nás mrzí, že v čase, keď sme na Hlavnej ulici začali inštalovať prvé stánky, musíme zo dňa na deň všetky prípravy stopnúť. Obmedzenie počtu ľudí na vianočných trhoch a ďalšie sprísnenia opatrení sú také výrazné, že ich organizácia stráca zmysel pre návštevníkov trhov aj samotných stánkarov,“ dodala riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vianočné trhy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.