Jakubisko o Žbirkovi: Nádherné melódie už vymyslí iba pre nebo, kde možno teraz s Gottom koncertujú

Juraj Jakubisko.
Zdroj: TV Markíza

Skrúcaný si na neho spomína ako na vtipného človeka, ktorý si vedel urobiť žarty aj sám zo seba.

Rodina, priatelia i ľudia z hudobnej brandže sa naposledy v piatok (19. 11.) rozlúčili s legendou československej hudby Mirom Žbirkom. Všetci na Mekyho, ako ho familiárne medzi sebou volali, spomínajú s rešpektom vážiac si jeho tvorbu, ako aj jemu povestný humor.

„Budem si na neho spomínať iba s humorom. Bol nesmierne vtipný človek. Vždy, keď sme sa stretli, išiel nejaký fórik, väčšinou na môj účet. Vedel si spraviť žarty zo všetkých i zo seba. Pre mňa bol Meky výborný a sčítaný človek, pred ktorým sa bolo treba mať stále na pozore. Keď ste sa zamysleli, stali ste sa stredobodom jeho srandičiek,“ spomína herec Štefan Skrúcaný.

Hoci boli profesionálne cesty režiséra Juraja Jakubiska a Mekym rôzne, nikdy sa vzájomne nezabudli pozvať na premiéru filmu alebo koncert. Dokonca mali v pláne robiť spolu aj muzikál.

„Zdalo sa mi, že po Perinbabe sa stretneme. Bohužiaľ, pesničku už vo filme neuvidí a nádherné melódie už vymyslí iba pre nebo, kde možno teraz s Karlom Gottom koncertujú,“ vyznala uznávaný režisér.

Posledná rozlúčka s Meky Žbirkom: Hold mu vzdali blízki i stovky fanúšikov

Hudobný publicista Juraj Čurný tvrdí, že Miro Žbirka sa po predčasnom skone stal súčasť zlatého fondu slovenskej i československej populárnej hudby.

S legendou sa prišiel do Prahy rozlúčiť aj jeho dvorný textár Kamil Peteraj, ktorý s ním vyše 40 rokov spolupracoval. „Jedného dňa som zistil, že to už nejde a mal som tušenie, že príde niečo zlé. Mal jeden plán – chcel robiť texty na moju poéziu. Povedal som mu, nech si vyberie. Ak nie, nejaké mu vyberiem. Žiaľ, už sa to neuskutoční,“ dodal.


BRATISLAVA, PRAHA/TV Markíza, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miro Žbirka

Dôležité udalosti