Rómska hliadka v Nitre žne už štyri roky úspechy. Ich príkazy poslúchne každý Róm

Rómska hliadka v Nitre žne už štyri roky úspechy.
Zdroj: TV Markíza

Chcú preto prijať nových členov a rozšíriť ju.

Na kriminálnikov v nákupnom centre posielajú rómske hliadky. S elektrikármi či vodármi zasa chodia štyria muži v uniforme do problémových štvrtí. Raz ako tlmočníci, inokedy ako ochranka. Štyria už ale Nitre nestačia.

Jozefa, Mareka, Jána a Martina posielajú v uniforme tam, kde sú problémy. Všetci sú Rómovia a aj takmer všetkých Rómov v meste poznajú po mene. Ako tvrdia, táto stráž funguje aj vďaka tomu, že nie sú biely.

„Bez urážky, ale biely človek sa k našej komunite dostať nevie. Róm k Rómovi môže prísť do domu aj bez povolenia,“ tvrdí Marek Lakatoš. „My sme ako rodina rešpektovaní v Nitre, a preto máme prirodzený rešpekt,“ vysvetľuje Jaroslav Stojka, ktorý je bývalý obchodník s látkami. V súčasnosti je niečo ako policajt.

So všetkými sme sa stretli v mestskej časti Nitry, kde pred troma rokmi zvykli výrastkovia dobiedzať na ulici do dôchodcov. Domáci tam zasa nakrútili skupinu detí, ktorá v cudzej záhrade oberala marhule.

Túto stráž však poslúchajú všetci. Striedajú si nočné a ranné služby. Sprevádzajú aj šoféra v školskom autobuse. A rómsku hliadku si po sérii krádeží vyžiadali aj do nákupného centra.

Viac sa o hliadke dozviete z reportáže Moniky Kolekovej.


NITRA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hliadka

Dôležité udalosti