Trestné oznámenie si môže polícia prehadzovať ako horúci zemiak. V tomto prípade to trvalo 240 dní

19 Palovic nahravka.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ministerka spravodlivosti sa chce na lehoty pozrieť vo veľkej novele trestného poriadku.

Trestné oznámenie si prehadzovali 240 dní. Takúto skúsenosť opisuje neziskovka, ktorá žiada pružnejšie trestné konanie. Podľa súčasných zákonov sú totiž lehoty na vybavenie iba na papieri. Vaše trestné oznámenie si tak môže polícia prehadzovať ako horúci zemiak. Ministerka spravodlivosti sa chce na lehoty pozrieť vo veľkej novele trestného poriadku.

„Ubehlo 44 dní, odkedy som podal na MK trestné oznámenie za vyhrážanie. A prípad zrejme ešte ani nemá konkrétny policajt,“ napísal Ján Kuciak v jednom z najznámejších statusov štyri mesiace pred svojou smrťou. Investigatívny novinár vtedy upozorňoval na to, ako si jeho trestné oznámenie prehadzovali policajti z okresu na okres. Tri roky po jeho smrti sa podľa neziskovky veľa nezmenilo.

„Podali sme trestné oznámenie. Týkalo sa citlivých tém. Nadväzovalo v zásade na už uzavretý nástenkový tender. Dokopy celá tá doba, kým pristálo trestné oznámenie na stole vyšetrovateľa, ktorý sa tým mal zaoberať, bola vyše 240 dní,“ opísal situáciu, keď podal trestné oznámenie na bratislavskej NAKA, riaditeľ Aliancie Fair Play Peter Kunder. Tá ho posunula do Žiliny, tí zase späť do Bratislavy. Bratislavský vyšetrovateľ si nebol istý príslušnosťou, a tak sa obrátil na prokuratúru.

„Paradoxne to dostal vyšetrovateľ NAKA. Čiže ten útvar, na ktorý sme to trestné oznámenie posielali,“ uzatvára Kunder.

Neziskovka si už niekoľko rokov pýta od polície informáciu, koľko v priemere trvajú jednotlivé fázy trestného konania. Odpoveď od polície stále neprichádza a to z jednoduchého dôvodu. Túto štatistiku polícia nevedie.

„Policajný zbor neplánuje zaviesť štatistické vyhodnocovanie dĺžky trestného konania, keďže ide o veľmi individuálny parameter a nie je možné na základe neho medzi sebou porovnávať vyšetrovacie spisy. Dĺžka vyšetrovania neukazuje jeho kvalitu,“ vysvetľuje policajný hovorca Michal Slivka.

Najmä obzvlášť závažné ekonomické kauzy si vyžadujú viac času. Podľa neziskovky je však absencia vymáhateľnej lehoty priestor na zametanie káuz pod koberec. V tejto súvislosti preto mimovládka navrhuje, aby sa zákonodarcovia pozreli na trestný poriadok. Jeho veľkú novelu chystá už mesiace ministerka spravodlivosti.

V rámci lehôt upozorňuje aliancia aj na trojdňovú lehotu na podanie sťažnosti voči uzneseniu. Takúto lehotu považuje mimovládka za šibeničnú.

„Beriem to ako legitímnu požiadavku. Zatiaľ som toto nevnímala ako osobitný problém, ktorý je treba riešiť, ale dobre, budem sa tým zaoberať,“ hovorí ministerka Mária Kolíková.

Tejto téme sa v reportáži venuje Adel Ghannam:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária kolíková

Dôležité udalosti