Nový zákon má lepšie zachytiť pedofilov medzi učiteľmi, trénermi či vedúcimi v táboroch

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

V prípade predátorov, ktorí neboli nikdy odsúdení, zostáva ich posúdenie na intuícii riaditeľa.

Odhaľovanie pedofilov medzi učiteľmi by malo byť efektívnejšie. Sľubuje si to nový zákon o registri trestov z dielne ministerstva spravodlivosti. Ten zavádza nový inštitút, ktorý je určený špeciálne pre prácu s deťmi. Po novom by vedel zachytiť nielen učiteľov, ale aj športových trénerov či vedúcich v táboroch.

Nový zákon nadväzuje na právnu úpravu z roku 2019. Tá reagovala na prípad telocvikára, ktorý zneužíval 11-ročného žiaka napriek tomu, že ho v minulosti za podobný čin odsúdili. Zaviedli sa teda povinné odpisy, ktoré ukážu aj zahladené trestné činy.

„V roku 2019 si to urobili všetci zamestnanci, ktorí sú v škole. A teraz, keď príde nový zamestnanec, tak keď ho dáme do toho nového systému, tak sa tam môže prihlásiť a požiada o výpis alebo odpis z registra trestov,“ vysvetľuje riaditeľka základnej školy Hana Závodná.

„V prípade, že tam bol nejaký trestný čin, ktorý bol v rozpore s prácou v školstve, tak nám bol oznámený,“ dopĺňa riaditeľ Daniel Adamko.

Problematické však bolo, že škola nemala ako vedieť, či si zamestnanec o odpis vôbec požiadal. „Toto je podľa môjho názoru dosť veľký problém, keď riaditeľ školy nemá žiadnu informáciu,“ dodáva Adamko.

Po novom by ministerka chcela, aby bola pre prácu s deťmi samostatná kategória odpisu z registra trestov. Tá by špecifikovala konkrétne trestné činy, ktoré uchádzača o zamestnanie v školstve na prácu s deťmi diskvalifikujú.

„Takto už s tým korešponduje aj právna úprava, ktorá vytvára kategóriu výpisu z registra trestov iba na tie trestné činy, pri ktorých je negatívna indikácia, že by takéto osoby nemali pracovať s deťmi,“ hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Pomôcť by to malo aj v táborov, športových kluboch či v hocijakom prostredí, kde dospelí pracujú s deťmi.

Žiaden zákon však nie je nepriestrelný. V prípade predátorov, ktorí neboli nikdy odsúdení, zostáva ich posúdenie na intuícii riaditeľa. Takýto bol aj prípad z tohto týždňa, keď mal chlapcov z bratislavského gymnázia sexuálne zneužívať dnes už väzobne stíhaný muž.

„To bol človek, ktorý ešte nemal záznam v registri trestov. To znamená, že ak sa takýto človek vyskytne, tak asi tomu nezabránime,“ priznáva riaditeľka Závodná.

Zákon z dielne Márie Kolikovej je zatiaľ iba v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Účinný by mohol byť od marca budúceho roka. Dovtedy sa pôjde v otázke odpisu z registra trestov na školách po starom.

Téme sa v reportáži venuje Adel Ghannam:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pedofil

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.