Šupiny na tvári, popraskané pery či tvorba vrások. Naučte sa starať o pleť aj v chladnom počasí

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/BEAUTY STUDIO

Nielen telo, ale aj pleť potrebuje pravidelnú výživu a dôkladnú starostlivosť.

Pleť dostáva v chladnejších mesiacoch zabrať. Na jeseň a v zime sa červená, napína, niekedy aj popraská. Najviac zvyčajne trpia pery, líca a viečka. Starostlivosť však potrebuje celá tvár, krk aj ruky.

Napriek tomu, že je internet plný rád a odporúčaní, aj v starostlivosti o pleť sa objavuje niekoľko mýtov a šíria sa chybné rady a odporúčania. Ako sa o pleť v zime starať, aby netrpela, sme preto zisťovali u expertky na prírodnú kozmetiku Márii Halajovej.

Starostlivo o pleť

Nielen telo, ale aj pleť potrebuje pravidelnú výživu a dôkladnú starostlivosť. Pri prvých zmenách počasia, v dôsledku poklesu teplôt, zvyknú ľudia panikáriť, nakupujú nesprávne produkty a ich pleť je po ich aplikovaní aj tak v zlom stave.

„V mrazivom počasí sa zvyknú ľudia zababušiť do teplého oblečenia a kabáta. Tvár je však odhalená stále. Aj pleť potrebuje svoju ochrannú vrstvu. S pribúdajúcim chladom je nechránená, a práve preto musíte na ňu aplikovať krém,“ vysvetľuje Halajová.

Najlepšou voľbou je hydratačný krém s hladkou textúrou. Obsahuje jemné emulzie, ktoré na seba viažu vodu, vďaka ktorým nestratíte vodu v pleti, pretože ju zafixujú.

Prečítajte si aj: Niektorí ho milujú, iní nenávidia. Pozrite sa s nami na účinky rybieho oleja

Starostlivosť o pery

Vaše pery sú suché, popraskané a štípu vás? Ide o jasné príznaky ich zanedbanej starostlivosti. „Ak vidíte, že sú pery vyprahnuté a potrebujú hydratáciu, tak ich ošetrite. Zvoľte prírodnú kozmetiku, obyčajný balzam, ktorý by ste mali mať so sebou stále v kabelke,“ hovorí expertka.

Zaobstarajte si výživný prírodný balzam na pery s obsahom účinných prírodných olejov a voskov. Patria tam produkty obsahujúce bambusové maslo, včelí vosk či jelení loj. Práve tie spoľahlivo chránia pery pred dehydratáciou, presušením a krehkosťou aj pri extrémne nízkych teplotách. Majú teda zvláčňujúce aj ochranné účinky.

Ženy, ktoré si na tvár pravidelne aplikujú make-up a rúže, si musia dávať pozor na produkty s niekoľkohodinovou výdržou. Práve tie ústa vysušujú a svojou umelou vrstvou im vytvárajú skleníkový efekt, tvrdí expertka.

Nie každý peeling je správny

Ako sme už uviedli vyššie, tvár je v chladnom počasí viac namáhaná a často aj suchá. Mnohých to vedie k jej pravidelnému peelingovaniu. Žiadna žena si totiž neželá, aby bolo vidieť po nanesení make-upu na jej tvári suché šupiny. Avšak pozor, peeling je potrebný aj v zime, len nie ten klasický.

„Nepoužívajte drsný pleťový peeling so zrniečkami, ktorým mechanicky zošúpete vrchné bunky. Zvoľte radšej prachový enzýmový peeling, ktorý obsahuje aminokyseliny a minerály, ktoré pleť vyživia,“ radí Halajová. Trochu si nasypete na ruku, pridáte niekoľko kvapiek vody, vymiešate z neho emulziu, ktorú si nanesiete na pleť a bez jej škriabania vám rozpustí nečistoty a pleť vyčistí.

Zdroj: shutterstoc.com/LStockStudio

Očná kozmetika

V chladných mesiacoch nezabúdajte ani na pokožku v okolí očí. Tá je mimoriadne tenká a citlivá a zvykne sa viac vysušovať. Tiež má najväčšie sklony k tvorbe vrások. Potvrdila to aj expertka na prírodnú kozmetiku. „Keď vonkajšia teplota klesne pod osem stupňov Celzia, pleť prestáva vytvárať maz a je nutné ju ešte viac hydratovať. Avšak nie len vejáriky, ale aj horné viečka a dolné okolie očí.“

Práve tak zabránite tvorbe prvých vrások a neskoršiemu ovísaniu očných viečok. Očné krémy majú bohatú textúru a aplikujú sa jemným poklepkávaním.

Čo robiť, ak pokožka priam „vcucne“ krém, sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.

 

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti