Domáce

Posledný prázdninový týždeň bude počasie ako na hojdačke

Slnečné a daždivé počasie
Zdroj: shutterstock

Najskôr bude pršať ako z vreca, predĺžený víkend sa má vyčasiť.

Pred nami je posledných sedem letných dní. Už o týždeň sa totiž začína prvý jesenný mesiac september. Žiaľ, počasie sa už dávnejšie netvári tak, ako by sa v lete malo. Družica

Počasie na Slovensku mal dnes pod palcom zvlnený studený front, ktorý priniesol na naše územie v nočných hodinách nielen dážď, ale aj lokálne búrky. V noci úradoval najmä na západe, ale počas dňa už z jeho oblačnosti pršalo najmä na strednom a východnom Slovensku.

Zrážky

Za studeným frontom sa k nám od západu až juhozápadu začal rozširovať výbežok tlakovej výše, ktorá sa bude zajtra presúvať cez strednú Európu na východ a preto si od zrážok na chvíľu oddýchneme, ak sa vyskytnú, tak iba ojedinele. Frontálne zrážky sa už v tejto chvíli presunuli nad Ukrajinu a tiež aj nad Rumunsko, ale ďalšie nás už od západu čakajú opäť v utorok

Teploty

Po severnom okraji spomínaného výbežku tlakovej výše k nám prúdi chladnejší vzduch od západu až severozápadu. Preto sa teploty šplhajú maximálne do 20 stupňov.

Najteplejšie oblasti v Európe sú momentálne na juhovýchode. Napríklad v Turecku si užívajú teploty až nad 40 stupňov. V strednej Európe a teda aj u nás budeme zajtra v teplotnom pásme 15 až 20, iba na juhu bude do 25 stupňov.

Vietor

Dnes nám pocit chladu ešte viac znásoboval severozápadný vietor, ktorý na niektorých miestach v nárazoch dosahoval rýchlosť až okolo 55 km/hod.

Zajtra sa pre zmenu vietor postupne upokojí, jeho smer sa zmení na západný až juhozápadný a bude fúkať rýchlosťou maximálne do 25 km/h.

Oblačnosť od juhozápadu, ktorá má na svedomí aj dnešné, v úvodzovkách skoro jesenné počasie, sa na Slovensko začala nasúvať už včera popoludní.

Na niektorých miestach spôsobila zatopenie Bratislavy. Za posledných 24 hod totiž napršalo v hlavnom meste lokálne od 35 až do 50 l/m2.

Doprava

Začiatok každého pracovného týždňa sa vo väčších mestách nezaobíde bez ranných kolón, tak s nimi rátajte aj zajtra. Okrem toho sa v ranných hodinách bude tvoriť hmla, alebo nízka oblačnosť.

Noc

Pred nami je chladná noc, ktorú spôsobí kombinácia zväčša jasnej oblohy a studeného severozápadného vetra. Spočiatku ešte môžu doznievať prehánky a to najmä na východe našej krajiny.

Do rána sa vzduch ochladí na 9 až 3 stupne, lokálne môže byť aj chladnejšie, takže nie je vylúčené že bude ojedinele aj slabučký prízemný mrazík.


Zajtrajšie ráno bude teda poriadne chladné a pridajú sa k nemu aj hmly, prípadne nízka oblačnosť. Cez deň už bude krajšie a tiež aj teplejšie. Začína sa obdobie, kedy budeme musieť rátať s veľkým teplotným rozdielom medzi dňom a nocou.

Západné Slovensko

Po rozplynutí spomínaných hmiel sa na západe vyčasí a obloha bude prevažne polojasná. Okolo poludnia sa však začne tvoriť kopovitá oblačnosť. Prehánky by sa tu vyskytnúť však nemali. Vzduch sa cez deň zohreje na 20 23 stupňov.

Stredné Slovensko

Slnečné lúče si užijete zajtra aj na strednom Slovensku. Počasie bude spočiatku zväčša slnečné. V okolí hôr sa však začne okolo obeda oblačnosť zväčšovať, nie sú vylúčené ani prehánky, ale iba slabé. Na severe vystúpi teplota iba na 16 až 20 o niečo teplejšie bude na juhu a to až do 23 stupňov.

Východné Slovensko

No a na východe nášho územia sa po dnešných dažďoch tiež určite potešíte prevažne jasnej, na niektorých miestach poloblačnej oblohe.

Aj keď sa oblačnosť môže okolo poludnia zväčšiť, prehánky sa vyskytnú iba slabé a to ojedinele v okolí hôr. Tu sa vzduch popoludní zohreje na 17 až 23 stupňov.

Hory

Po daždivých dňoch sa v horských oblastiach nestihnú chodníky vysušiť, preto si dajte pozor ak sa predsa vyberiete na turistiku.

Zajtra bude na podhorí niekde hmlisto, cez deň však iba malá oblačnosť, ale popoludní predsa len nie sú vylúčené ojedinelé slabé prehánky. V nadmorskej výške 1 500m bude okolo 9 stupňov, takže sa teplejšie oblečte ak ešte trávite dovolenku v horských oblastiach.

Biopredpoveď

V utorok sa od západu začne opäť počasie aj na horách meniť k horšiemu. Biopredpoveď sa zlepší na 1, čo je iba slabá záťaž na náš organizmus.

Predpoveď do piatku

V utorok začne od západu ovplyvňovať počasie u nás frontálna oblačnosť, z ktorej bude na mnohých miestach pršať. Teplota vystúpi na severe na 14, na juhu do 23 stupňov.

V stredu bude pokračovať premenlivo oblačné počasie s dažďom, prehánkami, vetrom a s ojedinelými búrkami. Teplota vystúpi na 14 až 24 stupňov.

Až vo štvrtok sa počasie konečne zlepší a ak sa vyskytnú prehánky, tak iba ojedinele. Teplota vystúpi na 16 až 23 stupňov.

V piatok sa nám dokonca začne otepľovať a to na 18 až 25 stupňov. Počasie má byť príjemné, prevažne iba s malou oblačnosťou. No a podľa všetkého by mal byť teplejší aj posledný prázdninový víkend.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.