Nemocnice teraz plnia tí, ktorým zlyhávajú pľúca. Lekári majú pre nich iba jedinú radu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Lekári a sestry pomáhajú pacientom s COVID-om a plánované operácie odložili na neurčito.

Ľudia trpia doma a nemá im kto pomôcť. Lekári a sestry pomáhajú covidovým pacientom a plánované operácie odložili na neurčito. Nemocnice teraz plnia tí, ktorým zlyhávajú pľúca. Ostatní zatiaľ čakajú na telefonát z nemocnice. Lekári majú pre nich iba jedinú radu.

„Bohužiaľ, musí počkať v tejto dobe. Keď je to život ohrozujúci výkon, tak je zoperovaný, ale všetko ostatné je odložené,“ povedal nám primár ortopédie popradskej nemocnici Radovan Krč.

Ľudia ležia s boľavými kĺbmi doma a trápia sa. Hoci sa so špecialistom dohodli na operácie ako na najlepšom riešení, no tieto postele v nemocnici sú prázdne. Zdravotníkov z ortopédie navliekli do skafandrov a preložili k pacientom, ktorí sa nevedia udýchať.

„Nedá sa kvôli personálu, ktorého je málo, kvôli sestrám, lekárom, nemá to riešenie teraz pokiaľ bude nemocnica plná covidových pacientov,“ konštatoval Krč.

Z geriatrie či rehabilitácie sa stali covidové oddelenia. Ortopédia je prázdna, hoci pacienti čakajú. Uboleným sa prihovoril riaditeľ nemocnice.

„Dá sa im odkázať iba to, že je to stav a situácia, ktorú spôsobujú ľudia, ktorí sú nezodpovední, nechcú sa očkovať a na úkor týchto ľudí trpia ľudia, ktorí čakajú na plánované operačné výkony,“ tvrdí riaditeľ popradskej nemocnice Jozef Tekáč.

Ľudia napriek tomu vyvolávajú a nemožno sa im čudovať. „V podstate boli 2 - 3 krát odložení, ich operácia bola odložená a zasa sme v tom istom režime,“ zdôraznil Krč.

Na covidovom ARO leží aj tridsaťročná žena. O očkovaní nechce ani len počuť. Personál už pri vysvetľovaní rezignoval. Sily im ubúdajú každým dňom. Do služieb nastupujú, no sú frustrovaní. „Musíme, to sa nás nikto ako nepýta. Veď sa pozrite koľko je tu ľudí, veď máme plné oddelenie, musíme vládať,“ povzdychla si službukonajúca lekárka na COVID ARO Katarína.

„Zdá sa, že ešte nie sme na vrchole, pretože tie prípady približne rovnakým tempom pribúdajú každý deň,“ doplnil Tekáč.

Keď ich privezú, lapajú po dychu. Aj keď okolo seba vidia smrť a utrpenie, niektorí nechcú uznať, že je zle. „To už je Armagedon, to už nevyzerá takto, ale ... s tými ľuďmi. To je úplne zbytočné, každý má svoju pravdu a mnohí si to nepripustia ani keď tu ležia,“ povedala lekárka Katarína.

Tretia vlna gniavi Slovensko. Lekári netušia, kedy nápor povolí. Zhruba tri štvrtiny všetkých pacientov sú neočkovaní a či im to stálo za to, ostáva záhadou. „Viete čo, ja som sa pýtala niektorých, čo sme tu mali pri vedomí, ale už vám nevládze odpovedať, lebo nevládzu dýchať, nevládzu rozprávať,“ poznamenala lekárka.

A najhoršie je, že nie každému sa dá pomôcť. „Sme zaznamenali vyššiu mortalitu u pacientov, ktorí skončili na umelej pľúcnej ventilácii. Kým v druhej vlne to bolo 40-percentná mortalita, tak v tejto vlne je to 80 percent,“ dodal Tekáč.

Na jednej strane vojnový stav v nemocniciach, na druhej tisíce ľudí, ktorí si svoju zlosť vybíjajú v online priestore. Internet je akoby paralelný svet a mnohí nechcú pripustiť, že to, čo sa deje, je nielen nad sily zdravotníkov, ale svedčí aj o tom, že reči o našej spoločnej zodpovednosti sa stali len obyčajnou frázou.

Reportáž pripravil Ján Tribula.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ján tribula

Dôležité udalosti