Začala sa jablková vojna. Za všetko môžu tri veci

Jabloň
Zdroj: Shutterstock.com

Prebytok jabĺk sa odhaduje až na 20 percent.

Ruské sankcie rozpútali jablkovú vojnu. Slovákom komplikuje situáciu zákaz vývozu potravín do Ruska. Môže to priniesť aj nižšie ceny. Na stromoch je nevídaná úroda, ale ovocinári sa obávajú, aby nezhnila.

Zbehli sa totiž tri faktory. V skladoch sú ešte stále tony ovocia, na stromoch v sadoch rekordná úroda a tretím faktorom podľa Mariána Vargu z Ovocinárskej únie Slovenska je zastavenie dovozu jabĺk do Ruskej federácie.

U nás sa ročne dopestuje 250 mil. kusov jabĺk. Ovocinári ponúkajú aj najjednoduchšie riešenie -  keby každý zjedol jablko denne, je za 50 dní po úrode.

Niektoré odrody sa oproti vlaňajšiu predávajú o 20 centov za kilogram lacnejšie. Ovocinári sa obávajú najhoršieho, aby prežili a nemuseli prepúšťať ľudí.

Brusel už načrtol možné scénare. Vyčlenil 125 mil. eur na odškodnenie ovocinárom, jablká by nezbierali alebo ich dali deťom do škôl, či domovov dôchodcov.

Rusi uvoľnili sankcie, ale iba Srbom
Rusko zrušilo zákaz dovozu mliečnych výrobkov z dvoch srbských spoločností. Informovala o tom v sobotu ruská štátna poľnohospodárska inšpekcia Rosselchoznadzor. Moskva hľadá nových dodávateľov potravín, keďže voči viacerým krajinám uplatňuje zákaz ich dovozu.

Tieto srbské spoločnosti tak budú môcť predávať mliečne produkty v Rusku, a taktiež v rámci colnej únie Ruska s Bieloruskom a Kazachstanom. Spoločnosti mali predtým zákaz dodávať svoje výrobky do Ruska pre nešpecifikované porušenia potravinových regulačných pravidiel.

Tento týždeň sa objavili informácie, že Srbsko nebude podporovať export do Ruska, keďže Európska únia Belehrad vyzvala, aby nevyužíval ruský zákaz dovozu západných potravín. Srbský premiér Aleksandar Vučič povedal, že tento týždeň dostal od predstaviteľa EÚ v Belehrade list s výzvou, aby Srbsko nepodporovalo export do Ruska v rámci solidarity s úniou. Vučič na tlačovej konferencii povedal, že Srbsko neplánovalo subvencovať exportérov do Ruska, ale tiež sa nepripojí k západným sankciám voči Moskve.

Niektorí srbskí producenti potravín, hlavne pestovatelia ovocia, evidujú rast dopytu z Ruska, ale ich kapacita je obmedzená. V roku 2013 do Ruska smerovalo iba 7,2 percenta z celkového srbského exportu. Rusko v auguste zakázalo dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, rýb, mlieka a mliečnych produktov z USA, Európskej únie, Austrálie, Kanady a Nórska.


BRATISLAVA/TV Markíza, SITA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti