Adventná nedeľa sa blíži. Vyrobte si veniec a spoznajte tohtoročné trendy v dekoráciách

Adventné vence
Zdroj: TVNOVINY.sk

Prvou adventnou nedeľou štartuje vianočná atmosféra a príprava na sviatky.

Už túto nedeľu (28. 11.) sa začína advent. V kresťanskom ponímaní ide o obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Či už ste veriaci alebo nie, prvou adventnou nedeľou štartuje aj celková vianočná atmosféra, ktorú vo vašej domácnosti okrem hudby a vône dotvárajú aj dekorácie.

A nie len tak hocijaké. Skutočnú atmosféru docielite vianočným stromčekom, imelom, ihličím vo váze a adventným vencom. Práve sviečky na ňom budete páliť nasledujúce štyri nedele. A preto je najvyšší čas na to, aby ste vytiahli minuloročný veniec a dodali mu novodobý šmrnc, alebo si kúpili či vyrobili úplne nový. Skôr, ako tak spravíte, prečítajte si nasledujúci článok. Kvetinárka Silvia Pavúrová nám totiž prezradila, aké sú tohtoročné trendy.

Najväčším hitom sú prírodné materiály

Vianočné dekorácie a ozdoby z prírody sú návratom k starým tradíciám. V dávnej minulosti si ľudia na vetvičky živých jedličiek vešali usušené ovocie, aj drevené či slamené výrobky. Doplnili to rôznymi šiškami, vetvičkami a šípkami a výzdoba bola hotová. Navyše rozvoňala celú domácnosť.

V súčasnosti sa na prírodné materiály apeluje aj z ekologického hľadiska. „Plastové prvky nahradili sklenené, bežné sviečky zas sviečky z včelieho vosku a zvyšok venca je jednoducho živý. Zvolíte si voňavú čečinu, ovocie, sušené plody, eukalyptus, žalude, škoricu či badián,“ vymenúva Silvia. Po Vianociach tak môžete, až na sklenené prvky, celý veniec kompostovať. Avšak aj tie sklenené ozdoby sú ekologické. Z venca ich len odstránite a odložíte na budúci rok. Kvalitné sklo vám podľa floristky vydrží aj sto rokov.

Istým štýlom ide o návrat k tradíciám. „Vianoce si každý spája s detstvom. Vtedy bol každý šťastný, vnímal ich pozitívne. Ľudia spomínajú na vianočné sviatky s blízkymi a starými rodičmi. Na tie vône, ozdoby aj atmosféru. Tieto spomienky sa snažia pretaviť aj do tých súčasných,“ vysvetľuje. Zaznamenali sme aj trend pečenia medovníkových adventných vencov.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Tohtoročné trendy

Okrem prírodných materiálov sú tento rok trendy aj iné štýly. Konkrétne ľadová krajina, priatelia lesa, cukráreň pani Santovej a magická záhrada. Neviete, čo si máte pod týmito názvami predstaviť? „V podstate to, čo aj v skutočnosti. Ľadová krajina v sebe ukrýva kovové odtiene, ako sú šedá, modrá a číra. Musí z nej sálať zima a určitá tajomnosť. Doplnená je typickými postavami a symbolmi, teda snehuliakom, vločkami a cencúľmi,“ vysvetľuje odborníčka.

Podobne je to aj s priateľmi lesa. „Les tvoria stromy a zvieratá. Farby sú zemité - hnedá, oranžová, smaragdová, olivová či bordová. Jednoducho farby lesa. A ako som už načrtla, do lesa patria aj zvieratá. Kúpte si jelene, srnky, ježkov, sovy alebo aj soby. V prípade, že máte doma umelý stromček, pokojne ho doplňte prírodnými konármi, ktoré ho oživia,“ radí Silvia.

Milovníci klasiky sa tiež potešia. Červená, zlatá a zelená nikdy nevyjdú podľa floristky z módy. „Klasické farby Vianoc musia byť každý rok niekde zapracované. Tentoraz si našli miesto v takzvanej cukrárni pani Santovej. Doplníte ich ozdobami v tvare perníkového domčeka, sladkých lízaniek, muffinov, torty či cupcakes,“ dodáva.

No a na záver je nutné uvoľniť fantáziu. Určite ste si v obchodných výkladoch všimli ružové ozdoby. Práve táto farba je tohtoročnou jasnou voľbou. „Magická záhrada. Pustite svoju fantáziu naplno a predstavte si, že ste v rozprávke Alica v krajine zázrakov. Vyberte si víly, motýle, lietajúce dáždniky či krídla. Všetko laďte do pastelových farieb ružovej. Ide o romantické a púdrové odtiene,“ dodáva.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Ako vyrobiť adventný veniec

Silvia radí postupovať nasledovne: Najprv si musíte vybrať pevný základ. Môže byť prírodný zo šišiek, slamy či konárov. Použiť však môžete aj starý kovový vešiak, z ktorého vytvoríte kruh. Naň postupne naviniete vetvičky čečiny, štýlom a postupom, ako keď ste ako deti vili vence z kvetov. Pripevnenú čečinu doplňte halúzkami a môžete aj inými listami, napríklad eukalyptusom či imelom. Následne pripevnite na kruh kovové podložky pod sviečky (sú najbezpečnejšie). Potom si zoberte drôtik alebo tavenú pištoľ a postupne pripevnite ozdoby. Vyberte si akékoľvek. Šišky, škoricu, sušené ovocie, šípky alebo aj postavičky. Je to len na vás a vašej fantázii. Na záver napichnite na podložky sviečky.

TIP: Ovocie najlepšie vysušíte na radiátore. Poukladajte ho na papier alebo škatulu. Bez podloženia by vám stiekla šťava a zašpinila radiátor a podlahu. Ovocie sa takto usuší rýchlo a kvalitne do chrumkava. Viac vám Silvia prezradí v nasledujúcom videu.


BRATISLAVA/vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti