Cena vajec zrejme opäť porastie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Výrobné náklady na jedno vajce stúpli až do 15 percent, sťažujú sa hydinári.

Chovatelia nosníc v SR evidujú medziročný rast výrobných nákladov o 10 až 15 %. Pri vajciach z klietkových chovov sa priemerné výrobné náklady na jedno vajce medziročne zvýšili z 8 centov na 8,8 centa za kus, pri vajciach z podstielkových chovov priemerné výrobné náklady na vajce medziročne stúpli z 9 centov na 10,4 centa za kus. Informoval o tom Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).

„Od začiatku tohto roku zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Najvýraznejší nárast sme zaznamenali u cien kŕmnych zmesí pre hydinu. Každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydiny, pretože náklady na krmivá predstavujú 45 % všetkých nákladov pri produkcii vajec. Od začiatku tohto roku vzrástli chovateľom nosníc ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 25 % a spôsobili rast nákladov na produkciu vajec priemerne o 0,7 centa na kus,“ spresnil.

Z dôvodu rastu cien krmív podľa neho vzrástli počas roku 2021 aj náklady na odchov mladých nosníc o 20 %. „Medziročne sme zaznamenali aj rast mzdových nákladov o 10 %, ako aj rast cien obalových materiálov o 15 %. Na prelome rokov 2021 a 2022 očakávame ďalší rast výrobných nákladov z dôvodu ďalšieho rastu cien kŕmnych zmesí, jednodňovej hydiny, mzdových nákladov, cien elektrickej energie a plynu,“ povedal.

Upozornil, že zahraničné obchodné reťazce už v roku 2019 avizujú, že po roku 2025 nebudú predávať vo svojich prevádzkach v SR žiadne slovenské vajcia z klietkových chovov. V tomto roku už dva zahraničné obchodné reťazce oznámili chovateľom nosníc v SR, že prestanú predávať slovenské vajcia z klietkových chovov nosníc veľkosti L. V rámci štruktúry chovov nosníc na Slovensku sa chová 75 % nosníc v klietkových chovoch, 24 % nosníc v podstielkových chovoch a necelé 1 % v biochovoch a voľných výbehoch.

„Aj v SR sa podobne ako v okolitých krajinách postupne realizuje rekonštrukcia klietkových chovov na podstielkové a voliérové chovy. Vlani sme informovali, že na prerobenie všetkých klietkových chovov bude nevyhnutné vynaložiť investície vo výške 47 miliónov eur. Pri súčasnom rýchlom raste cien stavebných materiálov príde k výraznému zvýšeniu týchto investícií minimálne o ďalších 30 %, teda o ďalších 15 miliónov eur. Napriek tomu, že ÚHS upozorňuje na tento problém už tri roky, doteraz neboli na prerobenie klietkových chovov vyčlenené zo strany Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR žiadne finančné prostriedky,“ doplnil.

ÚHS podľa neho považuje za nevyhnutné prijať súbor účinných a najmä dlhodobých opatrení na ochranu domácich chovateľov nosníc, a to najmä zvýšenie odbytových cien konzumných vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady, ako aj zavedenie dlhodobej systémovej štátnej pomoci na podporu chovu hydiny v SR v rovnakej výške ako v okolitých krajinách. Podľa neho je potrebné tiež vyčleniť finančné prostriedky na prerábanie klietkových chovov nosníc na voliérové a podstielkové chovy.

„V prípade, že nepríde k prijatiu účinných a dlhodobých opatrení na podporu chovu nosníc a produkcie vajec v SR, máme dôvodné obavy, že viacerí chovatelia nosníc budú musieť pri súčasnom vývoji výrobných nákladov a odbytových cien obmedziť výrobu alebo ukončiť svoju činnosť a príde k výraznému poklesu produkcie vajec, ako aj sebestačnosti SR v tejto komodite,“ dodal.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vajíčka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.