Ako si liečiť covid doma a kedy už volať záchranku? Ministerstvo zverejnilo nový manuál

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Dozviete sa v ňom aj, ako postupovať pri ochorení detí.

Ak máte pozitívny test na COVID-19, musíte kontaktovať svojho všeobecného lekára. Podľa ministerstva zdravotníctva to musíte urobiť aj v prípade, že nepotrebujete PN-ku. S lekárom konzultujte váš aktuálny zdravotný stav a spôsob liečby.

„Liečbu a svoj zdravotný stav by mal pacient v domácom liečení riešiť s obvodným lekárom. Preto by mal svojho lekára kontaktovať vždy, keď je u neho potvrdené ochorenie COVID-19 a to aj v prípade, že nepotrebuje byť uznaný práceneschopným,“ upozorňuje hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.

Odporúča, aby mal každý doma teplomer. Ľudia s vysokým tlakom aj tlakomer a najmä seniori a ohrozené skupiny aj pulzný oxymeter na prst. „Tento prístroj meria množstvo kyslíka (saturáciu) v krvi, merajte si ju na viacerých prstoch. Lekárovi volajte, ak saturácia poklesne pod 94 percent, ak poklesne pod 90 percent, volajte rýchlu zdravotnú pomoc,“ doplnila Šimková s tým, že lekárovi máte volaťj aj keď sa vám zhorší zdravotný stav.

Základné zásady po pozitívnom teste

- po pozitívnom RT-PCR teste dodržiavajte karanténu; pozitívny antigénový test si nechajte potvrdiť PCR testom

- kontaktujte všeobecného lekára pri pozitívnom teste bez ohľadu či ste bez príznakov alebo už máte ťažkosti

- píšte si poznámky o svojom zdravotnom stave, pre lekára prípadne RZP

- pravidelne si merajte teplotu dvakrát denne

- merajte si tlak a pulz (2x denne) a saturáciu (2-3 x denne, najmä rizikové skupiny)

- majte pripravený zoznam užívaných liekov pre prípad hospitalizácie

- pravidelne vetrajte

- hovorte o svojom zdravotnom stave

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Prípadné zhoršenie zdravotného stavu konzultujte s lekárom prípadne volajte 112 alebo 155. Viac o domácej liečbe nájdete TU.

V dokumente Pediatrické odporúčania manažmentu detského a dospievajúceho pacienta v súvislosti s ochorením COVID-19 je podrobne rozpracovaný postup pri liečbe detí, viac nájdete na stránke ministerstva

Dokument Starostlivosť o pacienta s ochorením COVID-19 v ambulancii všeobecného lekára“ popisuje cestu pacienta s rôznymi príznakmi a štádiami ochorenia a liečebné postupy, podrobnosti nájdete TU.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti