Kauza úniku daňových dokumentov Kisku má prekvapivú dohru. Za všetkým zrejme stojí človek z mafiánskych kruhov

Andrej Kiska.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prípad sa začal v septembri 2017, keď viacerým redakciám prišiel anonymný mail.

Kauza úniku daňových dokumentov Andreja Kisku má prekvapivú dohru. Za sprisahaním proti vtedajšiemu prezidentovi údajne stojí človek z mafiánskych zoznamov.

Polícia v tejto veci obvinila Tomáša Rajeckého. Stíhajú ho aj v kauze nelegálnej výroby cigariet. V lete ho zadržali v Španielsku. Súdy nedávno rozhodli o jeho vydaní na Slovensko.

V septembri 2017 prišiel viacerým redakciám anonymný mail. Obsahoval dokumenty z daňových kontrol Kiskovej rodinnej firmy KTAG, ktorá si do nákladov dala aj výdavky na Kiskovu prezidentskú kampaň. Prezident to vysvetľoval, že chybu po upozornení napravili.

Andreja Kisku napriek tomu neskôr obvinili z krátenia dane a stíhaný je dodnes. Únik daňových dokumentov označil za mafiánske praktiky.

Viac svetla do tohto prípadu dal po rokoch španielsky súd, ktorý rozhodoval o vydaní Tomáša Rajeckého na Slovensko.

Na muža spájaného s gangom piťovcov boli vydané zatykače, zadržali ho v auguste v španielskej Malage, v rozhodnutí o vydaní súd okrem iného uvádza: „Od neznámej osoby dostal, naskenoval a z anonymných e-mailových adries poslal dokumenty súkromnej povahy, týkajúce sa spoločnosti KTAG.“

Upozornil na to portál investigace.cz. Práve na základe tohto skutku španielske súdy rozhodli o Rajeckého vydaní na Slovensko. Polícia nám potvrdila, že ho v tejto kauze skutočne stíhajú.

O vyšetrovanie Kiskovej firmy sa údajne zaujímal vtedajší premiér Robert Fico. Vypovedal o tom momentálne obvinený exšéf finančnej správy František Imrecze, ktorý hovoril o tajnej schôdzke u Fica, na ktorej podľa všetkého riešili firmu KTAG aj financovanie Kiskovej kampane.

Rajeckého, ktorý má blízko k Marianovi Kočnerovi aj Norbertovi Bödörovi, stíhajú aj z podplácania exšéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa v súvislosti ilegálnou výrobou cigariet, kde je obvinený aj podnikateľ Zoroslav Kollár.

Rajecký je tiež známy z fotografie, na ktorej pózuje spoločne s terajším predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Ten v minulosti tvrdil, že išlo o náhodné stretnutie.

Rajeckého majú na Slovensko eskortovať 3. decembra. Zatiaľ nie je jasné, ako ho dopravia a či poňho vyšlú vládny špeciál.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.