Novodobý trend alebo potrebný doplnok? Veterinár prezradil, či je nutné v zime obliekať psy

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/otsphoto

S prichádzajúcim ochladením a mrazmi sa postupne začnú v uliciach objavovať oblečené psy.

Na Slovensko mieri prvý sneh. Zlom má nastať práve dnes, na Katarínu (25. novembra), kedy sa má výraznejšie ochladiť. Postupne sa tak rozlúčime s jeseňou a privítame zimu. Viac sa dočítate tu.

S prichádzajúcim ochladením a mrazmi sa postupne začnú v uliciach objavovať oblečené psy. Mnoho ľudí psíčkarov za to odcudzuje a považuje tento trend len za moderný výstrelok. Či je to naozaj tak nám v Teleráne prezradil veterinár Pavol Valašek.

Ako je to s obliekaním psov

„V prvom rade musíte odlíšiť, čo je praktické a má svoje opodstatnenie a v ktorých prípadoch ide len o určitý výmysel. Pravdou je, že veľa psov potrebuje v zime oblečenie, inak im hrozí prechladnutie,“ hovorí veterinár. Nejde pritom o konkrétne druhy psov, ale skôr ich životný štýl.

„Psy, ktoré žijú vonku, majú správne nastavenú termoreguláciu. Ich srsť sa podľa potreby zjemní, zhrubne, narastie alebo vypadne. Ale bytovým psom už termoregulácia nefunguje správne, a preto je nutné ich obliekať,“ vysvetľuje odborník.

Prečítajte si aj: Adventná nedeľa sa blíži. Vyrobte si veniec a spoznajte tohtoročné trendy v dekoráciách

Dôvod je jednoduchý. Váš pes je s vami permanentne vo vyhriatom byte, kde je 23 stupňov Celzia. A keďže sa jeho telo nemuselo adaptovať na meniace sa sezóny a počasie, nie je pripravený na zimu. „V podstate je to logické. Predstavte si, že by ste nahý vyšli von do mrazivej teploty. Vaše telo by dostalo šok a bola by mu zima. Rovnako je to aj u psov. Aj tí môžu dostať pri vyše 20 stupňovom rozdiele šok a bude im zima,“ tvrdí Valašek.

Obliekanie má preto význam práve u interiérových domácich maznáčikov. Musíte však k nemu pristupovať rozumne.

Ako obliekať psov

Ako sme už spomínali, pri prechádzkach môžu dostať psy šok. „Teplotný rozdiel je nutné kompenzovať. Hlavne krátkosrsté a staršie psy sú náchylnejšie na choroby,“ upozorňuje.

Veterinár radí, aby sa ľudia pri obliekaní psov riadili zdravým sedliackym rozumom. Ide o vášho psa, ktorého poznáte, vnímate či sa bojí, teší, je mu zima alebo teplo. Najlepšie viete, ako reaguje na zmeny, mokré a sychravé počasie. „Neexistuje presná norma, aké hrubé má oblečenie byť. Vyberte mäkké materiály, ktoré ich nebudú ťahať a škriabať. Nejaký svetrík, mikinu či kabátik. Na vlhké, daždivé a snežné rána zvoľte odolnejšie materiály. Medzi tie patria psie bundy alebo vesty,“ hovorí Valašek.

Viac sa o obliekaní psov v zime dozviete z nasledujúceho videa.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.