Od pondelka sa zatvoria stovky umeleckých škôl a krúžkov, oznámil Gröhling

Branislav Gröhling
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Prejdú na dištančnú formu výučby.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) informoval, že od pondelka (29. 11.) zatvoria, respektíve prejdú na dištančnú formu výučbu všetky umelecké školy a budú prerušené aj mimoškolské aktivity. Hlavným dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Slovensku.

Deti sa nebudú môcť stretávať ani v centrách voľného času, jazykových školách a krúžkoch. Gröhling  to považuje za jedno z možných opatrení, ktoré má pomôcť udržať školy mimo ohnísk infekcie nového koronavírusu.

Prečítajte si aj: Prvý okres na Slovensku zatvára kompletne 2. stupeň ZŠ a všetky stredné školy

Šéf rezortu zopakoval, že základné a stredné školy sa plošne zatvárať nebudú. „Od pondelka ostanú otvorené materské, základné a stredné školy a rovnako špeciálne školy a špeciálne výchovné zariadenia, ako aj poradne pre individuálnu prácu so žiakom,“ uviedol.

V školách má podľa inštrukcií rezortu platiť prísny zákaz miešania tried – na telocviku, ale aj pri iných hodinách. Rovnako musia školy zabezpečiť v čo najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach - v oddelených časoch, ideálne tak, aby sa každá trieda stravovala samostatne, prípadne skupiny tých istých tried vždy v tom istom čase. Internáty prejdú do režimu OTP.


Minister obhajoval rozhodnutie ponechať napriek inému názoru konzília otvorené školy. „Zatvorené školy nám problém s pandémiou nevyriešia, to vyrieši očkovanie, už si to konečne povedzme," zdôraznil Gröhling.

Pripomenul, že dáta, ktorými rezort disponuje, kontinuálne potvrdzujú, že školy nie sú ohniskami infekcie. Obáva sa, že dočasné zatvorenie škôl by sa napokon predlžovalo, čo by malo výrazne negatívny vplyv na vzdelanie detí, ale aj na ich duševnú a sociálnu pohodu.

Minister sa vyjadril, že zatváranie škôl nikde na svete pandémiu nevyriešilo, ale očkovanie áno. Zároveň prezradil, že tohtoročné vianočné prázdniny by sa mohlo začať skôr, ako sa plánovalo. Prediskutovať to ešte chce s odborníkmi.

Viac sa dozviete tu: Vianočné prázdniny sa začnú školákom o necelý týždeň skôr

BRATISLAVA/TVNOVINY.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti