Prvý okres na Slovensku zatvára kompletne 2. stupeň ZŠ a všetky stredné školy

Základná škola na Zlatej ulici v Rožňave.
Zdroj: Marián Ujházy

Deti nepôjdu do škôl až do nového roku.

Rožňava je prvým okresom na Slovensku, kde regionálny hygienik s odborníkmi rozhodli o zatvorení 2. stupňa základných a všetkých stredných škôl. Žiaci zo 41 škôl sa budú od pondelka (29. 11.) až do 17. decembra učiť dištančne.

Po zasadnutí okresnej epidemiologickej komisie to pre TV Markíza povedal Jozef Varga, ktorý je poverený zastupovaním regionálneho hygienika.

Prečítajte si aj: Od pondelka sa zatvoria stovky umeleckých škôl a krúžkov

Podľa jeho slov nateraz ostávajú otvorené materské školy a 1. stupeň základných škôl. „Epidemiologickú situáciu v nich ideme monitorovať, o prípadnom zatvorení rozhodneme po zhoršení situácie," povedal nám.

Od pondelka zatvárajú školy aj v okrese Vranov nad Topľou. Hlavný hygienik Ján Mikas vyzval regióny, aby neváhali plošne zatvárať školy. Utvrdil ich, že majú v tomto kroku jeho podporu.

OBMEDZENIE PREZENČNEJ VÝUČBY V NIEKTORÝCH ŠKOLÁCH V OKRESE ROŽŇAVA Rozhodnutie regionálnej protiepidemickej komisie: Na...

Uverejnil používateľ Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave Piatok 26. novembra 2021

„Uvedomujeme si vážnosť aj dôsledky týchto rozhodnutí, avšak epidemiologická situácia sa stále zhoršuje. Viac ako tretina pozitívnych osôb v okrese je vo veku do 18 rokov. K zatváraniu škôl sme sa snažili pristupovať čo najcitlivejšie a napriek šíreniu ochorenia aj na prvom stupni základných škôl sme sa rozhodli ich ponechať otvorené. Tieto deti nevedia byť samé doma, majú ťažší prístup k dištančnému vzdelaniu,“ napísal RÚVZ na sociálnej sieti.

Úrad zatvorenie škôl odôvodil tým, že pri rozhodnutí o obmedzení prezenčného vyučovania sa opierali aj o názor konzília odborníkov a toto rozhodnutie nie je politické, ale čisto odborné.

V okrese Rožňava bola k piatku (26. 11.) z 50 materských škôl prerušená výučba v dvoch. Z celkového počtu 34 základných škôl vyučovanie prerušili v 22 triedach prvého stupňa a 32 triedach 2. stupňa ZŠ a zo siedmich stredných škôl je zatvorených 26 tried.

Minister Branislav Gröhling už oznámil, že vianočné prázdniny sa pre školákov začnú 17. decembra, deti by sa mohli do lavíc vrátiť až v novom roku.

Téme zatvárania škôl sa budeme venovať aj v Televíznych novinách.


ROŽŇAVA/TV Markíza, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti