Domáce

Erupcia na Slnku spôsobila nevídanú tragédiu poštových holubov

Poštové holuby.
Zdroj: TV Markíza,

Nevracajú sa domov. Napríklad pri pretekoch so štartom v Česku holuby na Slovensko nedoleteli. Skončili kdesi ďaleko v Poľsku, či na Jadrane.

Dobré holuby sa domov vždy vracajú. Stará múdrosť tento rok neplatí. Také straty, ako túto sezónu, si totiž chovatelia nepamätajú. Veľký vplyv môže mať aj zemský magnetizmus.

Na Slovensku je pol milióna poštových holubov. Stará sa o ne vyše štyritisíc chovateľov. Straty operencov k tejto záľube, či športu odjakživa patrili.  „Kedysi dávno, tak pred štyridsiatimi rokmi, boli na úrovni okolo dvadsať percent holubov," hovorí prezident chovateľov poštových holubov Daniel Dudzik.

Holubiari tento rok hovoria o hotovej katastrofe

„Ja osobne som stratil okolo 50 percent, ale sú chovatelia, ktorí stratili až do 80 percent," povedal nám ďalší chovateľ Fedor Hazucha.

Vplyvy na straty holubov sú rôzne - dravce, choroby, vysoké nároky chovateľov, či nižšia odolnosť z prešľachtenia. Podstatné sú ale aj výkyvy v zemskom magnetizme. Jednoducho povedané, bez magnetosféry by holub domov netrafili.

"V súčasnosti však, a hlavne teda v roku 2014, došlo k veľkým poruchám na Slnku, teda k slnečným erupciám, ktoré ovplyvnili magnetosféru, a tým vlastne aj orientáciu poštových holubov," dodáva Dudzik.

Napríklad pri pretekoch so štartom v Česku holuby na Slovensko nedoleteli. Skončili kdesi ďaleko v Poľsku pri Baltiku, či na Jadrane v Chorvátsku.

Pán Hazucha má holuba, ktorý sa mu stratil a vrátil sa ubitý v debničke z Bardejova. Mal dve zlomené nohy, prišiel aj o chvost. Zrejme ho prešlo auto. „Našiel ho obyčajný človek. Vďaka nemu tento holúbok žije," spomína.

Výkyvy v zemskom magnetizme sa vraj nielenže budú opakovať, ale očakáva sa ešte zhoršujúci trend. Holubiari do budúcnosti s optimizmom nehľadia.


LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/ĽUBO FRONKO

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.