Fico: Viem, kto vyniesol nahrávky a už som podal trestné oznámenie

Robert Fico.
Zdroj: TASR

Podľa neho bola zneužitá štátna moc proti politikom.

Predseda Smer-SD Robert Fico vyhlásil, že nahrávky z poľovníckej chaty boli nezákonne získané, vie, kto vyniesol nahrávky a treba preveriť prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť orgánov činných v trestnom konaní.

Podľa jeho slov v tejto veci už podal trestné oznámenie a obrátil sa aj na Európsku komisiu. Tvrdí, že ide o štátny a politický terorizmus.

Zdroj: aktuality.sk

„Tvrdíme, že došlo k porušeniu trestného zákona, k spáchaniu trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa, marenia spravodlivosti, k trestnému činu ohýbania práva," uviedol.

Cieľom celej kauzy bolo podľa neho vyhotoviť záznamy, ktoré by sa použili v trestnom konaní, či získať dôkazy na politickú diskreditáciu ľudí, ktorí v minulosti na rôznych úrovniach spolupracovali so Smerom-SD.

Na nahrávkach nie je podľa Fica nič

Podčiarkol, že posunutím nahrávok médiám došlo k hrubému porušeniu zákona. Aj keby boli zákonné, podľa Fica na nich nie je nič, čo by mohlo viesť k trestnoprávnej zodpovednosti aktérov. Myslí si, že by sa súčasnou situáciou na Slovensku mala zaoberať Európska komisia. Pripomenul, že Smer-SD sa na ňu nedávno obrátil s podaním a bude ho dopĺňať.

Aktuálnu situáciu na Slovensku označil za éru tmy, keď dochádza k manipulovaniu vyšetrovaní a výpovedí kajúcnikov.

Myslí si, že po jej skončení sa nebude posudzovať trestnoprávna zodpovednosť viacerých aktuálne obvinených osôb, ale skupiny "politicky angažovaných" vyšetrovateľov najmä z NAKA, skupiny prokurátorov ÚŠP i skupiny sudcov, ktorá sa mohla dopustiť trestného činu ohýbania práva.

Zdroj: TASR

Advokáti Gašpar a Para sa pýtajú, ako majú chrániť svojich klientov, keď sa nahrávajú ich dôverné porady a vyzradila sa ich obhajobná taktika. Podľa Gašpara s vysokou pravdepodobnosťou došlo k zneužitiu právomocí verejného činiteľa. Hovorí o účelovom konaní.

Za neprípustné označil zneužívanie prostriedkov práva na vybavovanie si účtov či na politický boj aj Para. Obráti sa aj na európske inštitúcie. Avizoval, že bude čeliť konaniu pred Slovenskou advokátskou komorou, ktoré inicioval, a verí, že komora zaujme rázne stanovisko.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nahrávky

Dôležité udalosti