MHD zadarmo zavedie druhé slovenské mesto. Primátor zvažuje tento benefit aj pre cezpoľných

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Úplne prvým mestom s bezplatnou MHD bolo Komárno.

Veľká vec v malom meste. Vo Vranove nad Topľou budú mať od nového roka mestskú hromadnú dopravu všetci zadarmo. Dokonca aj tí, ktorí do mesta len dochádzajú.

Ľudia si zvykli všade cestovať autom. To sa však odzrkadľuje na vyťaženosti ciest i v tomto malom meste. Najkritickejšia situácia tam je ráno, keď rodičia vozia deti do škôl, a poobede, keď po ne prichádzajú. MHD zadarmo by to podľa primátora elegantne vyriešila.

„Linky MHD sú zriadené tak, aby prichádzali k týmto školám a verím, že ak budú zadarmo, budú ich deti využívať viac,“ hovorí primátor Vranova Ján Ragan.

Bezplatná linka však bude zdarma nielen pre školákov, ale pre všetkých a bez rozdielu. Primátor zvažuje tento benefit aj pre cezpoľných. Radnica má od MHD zadarmo veľké očakávania. Veria, že odbremenia mesto od áut, odľahčia parkovanie a cestujúcim ušetria čas i peniaze.

„Menej áut znamená väčšiu bezpečnosť v meste, menej kolíznych situácií, menej havárií, menej ohrozovania chodcov,“ dodal primátor.

„Bezplatná MHD je v rámci našich miest výnimočnosť, nie je to samozrejmá vec ani bežná vec. Jedným dychom však treba dodať, že bezplatná MHD má význam práve vtedy, ak ju samospráva dokáže spárovať s parkovacou politikou,“ uviedol Michal Kaliňák, hovorca a tajomník rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska.

Dôležité však je, aby ľudia na spoje dlho nečakali a aby ich MHD zaviedla na miesta, ktoré sú v meste najviac vyťažené. Takéto bezplatné linky vo svete už nie sú žiadnou novinkou. Zadarmo ľudia cestujú napríklad v Luxembursku, Francúzsku, Švédsku, ale i v niektorých českých mestách.


VRANOV NAD TOPĽOU/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme MHD

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.