Domáce

Lajčák: Slovensko necíti potrebu mať základne NATO

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
Zdroj: SITA

Naznačil, že v blízkej budúcnosti by sa mohli ukončiť boje na Ukrajine. Veľa si sľubuje od zajtrajšej schôdzky v Minsku.

Slovensko necíti potrebu mať stále základne NATO na svojom území. Nemá totiž bezprostredné obavy, že by ho mohol niekto napadnúť. Obranyschopnosť Aliancie však posilniť treba. V dnešnom rozhovore Hospodárskych novín to povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Šéf diplomacie opätovne odsúdil anexiu Krymu, konflikt na východe Ukrajiny však podľa neho nemožno vnímať len čierno-bielo

Sankcie Európskej únie voči Rusku minister schvaľuje. Premiér Robert Fico ich kritizoval, rovnako ako tie ruské voči EÚ.

V sankciách vidí Lajčák prostriedok ako prinútiť Rusko a Ukrajinu sadnúť si za rokovací stôl a hľadať riešenie ich vzájomného konfliktu. Ficovmu postoju však rozumie.

Predseda vlády má podľa Lajčáka primárnu zodpovednosť za fungovanie štátu a jeho ekonomické výsledky a svojím postojom dáva najavo obavy z možných negatívnych dôsledkov sankcií na našu ekonomiku a občanov.

"Asi by nebolo celkom v poriadku, keby sme mali premiéra, ktorý by hovoril, že kašle na fabriky, že je mu jedno, aká bude nezamestnanosť, hlavne nech je viac sankcií," poznamenal Lajčák.

Naznačil, že Fico nie je jediný politik, ktorý konštatuje, že sankcie nie sú všeliekom. Hovorí to napríklad aj maďarský premiér Viktor Orbán a český prezident Miloš Zeman.

Jeho informácie nenasvedčujú tomu, že by sme mohli v blízkom čase očakávať ukončenie bojov na Ukrajine. Nádeje minister vkladá do utorkového (26.8.) rokovania v Minsku, kde sa majú stretnúť zástupcovia Ruska, Ukrajiny aj EÚ. "Už len to, že aktéri sú pripravení stretnúť sa za rokovacím stolom, je pozitívne," podotkol šéf  diplomacie

Lajčák ako kandidát na šéfa OSN?

Zaregistroval aj to, že sa o ňom hovorí ako o jednom z možných kandidátov na generálneho tajomníka OSN. Momentálne sa však nikam nechystá.

"Ja mám svoju prácu tu a venujem sa jej. Nikam sa momentálne nechystám. Mám dosť skúseností a mám za sebou dosť medzinárodných pozícií, aby som vedel, ako tieto procesy prebiehajú," povedal. Ďalej to komentovať nechcel.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.