Vyvrátil Ficove tvrdenia o očkovaní: Jedným videom som presvedčil niekoľko ľudí dať sa zaočkovať

Robert Fico kritizoval nápad povinného očkovania vo videu.
Zdroj: Facebook/Robert Fico

Študent Timofej Kožuchov založil vlog, v ktorom učí mladých argumentovať.

Pandémia a očkovanie ukázali, aký veľký problém je, keď politici zavádzajú a šíria nepravdivé informácie. Mladý študent Timofej Kožuchov z Česka založil vlog Debatný denník, ktorý pôvodne slúžil na vysvetľovanie školských tém, ktoré zvyčajne žiakov v školách nudia. Kým ministerstvo školstva nezmení osnovy, odporúča všetkým študentom zapojiť sa do debatných krúžkov.

Keď si všimol vlogy Lívie z Kulturblogu, rozhodol sa reagovať aj na politické témy. Naposledy sa venoval videu Roberta Fica, kde odhováral od očkovania. „Už 24 hodín po vydaní môjho videa mi napísalo niekoľko ľudí, že moje video ich presvedčilo dať sa zaočkovať. Mnohí sa totiž v politike neorientujú a je skvelé, keď si niekto dá prácu a snaží sa zhrnúť všetky potrebné informácie do jedného videa. Takže aj keď to presvedčí len pár ľudí, ktorí sa predtým nevedeli rozhodnúť, či sa očkovať, budem so svojou prácou nesmierne spokojný,“ hovorí v rozhovore. Keď to dokáže jeden študent so zlou kamerou, je presvedčený, že štát ešte silnou kampaňou dokáže zvrátiť zlý trend v očkovaní na Slovensku.

Súvisiaci obsah

Vlog Debatný Denník ste založili, aby ste vysvetľovali rôzne školské témy zrozumiteľným spôsobom. Prečo ste sa rozhodli venovať aj politickým témam?

V Česku a na Slovensku už existujú rôzne kanály, ktoré vysvetľujú stredoškolské otázky, napríklad Dejepis Inak. Avšak okrem politických subjektov je málokto schopný obhájiť si svoje vlastné názory. Snažil som sa presadiť v politickej sfére od roku 2016 tým, že som vstúpil do českého hnutia Idealisti, avšak čoskoro som zistil, že aj politici sa boja hovoriť to, čo si reálne myslia, aby zapôsobili na svoje publikum. Preto som sa rozhodol vytvárať tieto YouTube videá, pretože mám platformu, na ktorej môžem verejne a bez strachu obhajovať to, v čo reálne verím. Nehľadiac na to, čo podporuje väčšina populácie, moje názory staviam iba na empirických dátach a snažím sa ich jednoducho vysvetliť každému poslucháčovi.

Video o feminizme, kde oponujete Lívii z Kulturblogu, malo veľký úspech. Prečo ste sa rozhodli práve pre túto tému?

Vo svojich 19 rokoch som bol silný feminista. O problematikách rodovej diskriminácie ma naučil predovšetkým môj debatný tréner Michal Pečeňa, s ktorým som v tom istom roku vydal video o feminizme. Keď som počul video od Kulturblogu, ako vtedajší reprezentant Slovenskej republiky v debatovaní, som si hneď všimol, že jej názory nie sú akokoľvek podložené. V jej videu Feminizmus je rakovina naozaj nie je ani jedna štatistika a spolu so svojimi spolužiakmi z LEAF Academy sme sa rozhodli spísať scenár proti jej tvrdeniam. Som rád, že ľudia a médiá ocenili moju vtedajšiu tvorbu.

Prečo ste sa vôbec rozhodli vysvetľovať školské témy prostredníctvom sociálnych sietí? Nezvládajú školy dostatočne svoju úlohu?

Školstvo určite nefunguje tak, ako by malo a ja som príkladom tohto fenoménu. Vždy ma zaujímala filozofia a politológia a nikdy som nechápal zmysel učiť sa prírodovedné predmety. Na moju otázku „Prečo sa toto učíme?“, mi nikto z učiteľov nebol schopný odpovedať, čo viedlo k tomu, že namiesto porozumenia školskej látky som často podvádzal, čo trvalo až do môjho nástupu na LEAF Academy. Toto je nanešťastie realita väčšiny študentov na štátnych školách, hoci si to vedenie často bojí priznať. Snažil som sa preto vytvoriť videá, ktoré vysvetľujú študentom otázky, ktoré som považoval za relevantné tak, aby pri tom neusínali ako v škole. Som rád, že viac a viac kanálov, napríklad Zmudri, sa snažia robiť tieto veci na Slovensku.

Slovenskí žiaci majú podľa výskumov veľmi slabú čitateľskú gramotnosť, teda nevedia čítať s porozumením. Ako sa to dá zmeniť?

Na túto otázku sa snažia odpovedať experti už niekoľko desaťročí a nerád by som sa staval do pozície vševedúceho, avšak z môjho skromného pohľadu sa dá tento problém sčasti vyriešiť rozvojom kritického myslenia. Napríklad počas štúdia dejepisu by študenti nemali byť hodnotení podľa množstva zapamätaných názvov a letopočtov, ale podľa ich schopnosti implementovať tieto informácie na vytvorenie vlastných názorov. Počas mojej maturity som musel napísať esej na tému Odôvodni svoj názor, či katolícka cirkev oponovala vedeckému výskumu začiatkom 17. storočia, s tým, že neexistuje správna odpoveď a hodnotí sa iba podstata mojej argumentácie a využívania historických paralel. Táto zmena kurikula a hodnotenia sa dá dosiahnuť v každom jednom predmete, počnúc od filozofie až po fyziku. Kým však ministerstvo školstva nezmení spôsob výučby, odporúčam všetkým študentom pripojiť sa k školskému debatnému krúžku a zúčastniť sa na programoch Slovenskej debatnej asociácie či Asociácie debatných klubov v Česku.

Internet je plný hoaxov a konšpiračných teórií. Ako sa má priemerne vzdelaný človek naučiť orientovať v tom, čo sú relevantné informácie a čo nie?

Najjednoduchší spôsob je používať slovenskú stránku www.checkbot.sk, ktorá cez messenger pomáha používateľom odhaliť nepravdivé informácie na internete. Prípadne sa naučiť, ako tieto dezinformácie identifikovať sám z náučného videa od Zmudri. Ja osobne používam niekoľko vecí: vyberajte informácie iba z relevantných zdrojov, ktoré nemajú históriu klamstiev, alebo nemajú isté politické ciele. Po druhé, pokiaľ graf, prípadne obrázok sa zdá byť prehnaný či nepravdivý, okamžite si skontrolujte, či o tom píšu aj iné slovenské alebo zahraničné médiá. Vždy je to o tom uvedomiť si, či je nejaký názor alebo fakt prehnaný a ak áno, skontrolovať ho na iných platformách.

Naposledy ste sa venovali videu Roberta Fica o očkovaní. Na Instagrame ste k tomu napísali: POSTAVIŤ SA klamárom JE MALIČKOSŤ. Bolo jednoduché vyvrátiť tvrdenia Roberta Fica? Bola to pre vás maličkosť?

Áno, bola. Robert Fico sa nezaujíma o kritiku mladých, čo bolo očividné počas protestov Za slušné Slovensko. Jeho argumentácii preto chýbajú akékoľvek fakty či hlbšie analýzy. Bol by som rád, keby poskytol akékoľvek dôkazy, keď už chce niečo obhajovať. Týmto mi umožnil naštudovať si každý jeho výrok a dohľadať potrebné informácie o ich pravdivosti. YouTube stránka SMER - Sociálna Demokracia deň po mojom videu zverejnila krátke video, kde obhajujú názory Roberta Fica, avšak vypli sekciu komentárov, teda im nemôžem verejne poukázať na to, že manipulujú informáciami. Vyzval som preto Erika Kaliňáka na verejnú diskusiu na túto tému a on moju výzvu prijal. Buď 27 alebo 28. novembra by sme mali zverejniť našu debatu na YouTube kanáli Debatný Denník a tiež na Erikových sociálnych médiách.


Prečo je problém, ak vysokopostavený politik nerozpráva pravdu?

Vedci a politológovia sa zhodujú, že žijeme v takzvanej „post-truth“ ére, v ktorej sú informácie prekrútené do takej miery, aby si nikto nebol istý, kto klame a kto hovorí pravdu. Ešte v 20. storočí sa väčšina populácie zhodovala, že povinné očkovanie je potrebné, čo bol hlavný dôvod, prečo sa nám podarilo odstrániť ochorenie ako kiahne. Ale preto, že politici klamú, vytvára sa spoločnosť, v ktorej každý človek má vlastnú pravdu, prípadne sa o realitu ani nezaujíma. Obávam sa, že problém s neočkovanými jednotlivcami nie sme schopní vyriešiť, kým sa väčšina politikov nerozhodne konať v prospech verejného blaha a nie vlastných politických cieľov.

Má vôbec zmysel snažiť sa vyvrátiť tvrdenia politikov, ktorí sa nezaujímajú o fakty? Myslíte, že sa dá ľudí presvedčiť, že Robert Fico nehovorí o očkovaní pravdu?

To je skvelá otázka. Samozrejme, názor Roberta Fica moje video neovplyvní, pretože jeho zaujíma iba názor slovenských voličov, aj keby som pred neho položil nevyvrátiteľné dôkazy. Rovnako tak nepôjde presvedčiť určité množstvo jeho voličov, avšak už 24 hodín po vydaní môjho videa mi napísalo niekoľko ľudí, že moje video ich presvedčilo dať sa zaočkovať. Mnohí sa totiž v politike neorientujú a je skvelé, keď si niekto dá prácu a snaží sa zhrnúť všetky potrebné informácie do jedného videa. Takže aj keď to presvedčí len pár ľudí, ktorí sa predtým nevedeli rozhodnúť, či sa očkovať, budem so svojou prácou nesmierne spokojný.

Vo videách tvrdíte, že ľudia by si mali vytvárať názor na základe faktov. Čo ak niektorí ľudia odmietajú dôverovať štátnym inštitúciám a oficiálnym dátam? Má vôbec zmysel diskutovať s takým človekom?

Má, určite má. Ale musí sa začať otázkou: Prečo nedôverujete oficiálnym dátam? Niektorí ľudia na to majú fér odpoveď, pretože sa napríklad stretli s manipuláciou v médiách a nie sú si istí, čomu teraz dôverovať. Preto vždy týmto jednotlivcom odporúčam prečítať si štatistickú metodológiu danej štúdie (ako, kto, kedy, kde zbieral tieto dáta), čo môžu poslucháči vidieť aj v mojom rozbore Roberta Fica.

Čo podľa vás chýba očkovacej kampani na Slovensku?

Viac politických strán, ktoré sa neboja verejne oznámiť, že očkovanie by malo byť povinné. Ako pripomenul Juraj Krupa (poslanec za OĽaNO, pozn. red.), „bol to Smer, ktorý v minulosti zaviedol povinné očkovanie proti sezónnej chrípke v domovoch sociálnych služieb“. Politici vedia, že povinné očkovanie nám pomôže sa dostať z tejto situácie, ale bojí sa straty voličov. Preto chcem oceniť Progresívne Slovensko a ich mládežnícku organizáciu, že verejne oznámili ich podporu tomuto zákonu. Na záver len podotknem, že nie som slovenský občan a nie som členom Progresívneho Slovenska, len sledujem ich aktivitu a som na nich hrdý. Keby som mohol, okamžite by som vstúpil do organizácie Mladí Progresívci.

Najčastejšou príčinou, prečo ľudia na Slovensku odmietajú očkovanie, je strach z nežiaducich účinkov. Bolo zo strany politikov a médií dostatočne vysvetlené, že vakcíny sú bezpečné?

Ako od ktorých. V Česku si na to dávali pozor politici zo strany TOP09, Piráti a Zelení, na Slovensku som konkrétne zaznamenal úžasnú prácu napríklad europoslanca Michala Šimečku (PS), prípadne niekoľkých politikov hnutia SaS. Váš pán premiér sa miestami snažil ukázať, že očkovanie nemá nežiaduce účinky, nanešťastie však podľa najnovších prieskumov vidieť, že mu obyvatelia Slovenska nedôverujú a ich dôvody úplne chápem. Bolo by skvelé, keby túto pozíciu aktívne obhajovali aj ľudia, ako je pán Fico, ktorí to robili ešte v roku 2014.

Súvisiaci obsah

Dá sa vôbec ešte s ľuďmi o tom diskutovať, keď je tu taká silná antikampaň?

Je to ťažké, ale dá sa to. Môžete ma nazývať optimistom, ale dokázal som presvedčiť niekoľko svojich kamarátov desaťminútovým videom so zlou kamerou a príšernou akustikou. Pokiaľ si každý stanoví za cieľ zmeniť názor aspoň niekoľkým jednotlivcom, zvládneme prežiť túto príšernú situáciu.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti