V týchto dňoch môžeme na nočnej oblohe pozorovať až dve kométy. Jednu dokonca aj s chvostíkom

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Slovenskí vedci pracovali na prelomovej misii

Blúdia vesmírom miliardy rokov a na okamih sa priblížia k Zemi. V týchto dňoch môžeme na nočnej oblohe pozorovať až dve kométy. Na jednej z nich zanechali svoj podpis aj slovenskí vedci.

Kométu Leonard vedci objavili iba začiatkom tohto roka. K Zemi letí rýchlosťou viac ako štvrť milióna kilometrov za hodinu.

„Táto kométa bude už na hranici viditeľnosti voľným okom. Určite ju ďalekohľadom uvidíme možno aj s nejakým malým chvostíkom,“ hovorí Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Kométa Leonard k nám priletí z vonkajších častí slnečnej sústavy. Vracia sa iba raz za 80-tisíc rokov, no tentokrát ju uvidíme aj naposledy.

„Dostane sa k Slnku gravitačným pôsobením Slnka a planét. Jej dráha bude upravená tak, že sa dostane na hyperbolickú dráhu a už ju nikdy neuvidíme. Čiže, ak ju neuvidíme teraz, už ju neuvidíme nikdy,“ vysvetľuje Rapavý.

Druhá kométa sa volá Čurjumov Gerasimenko. Vracia sa k nám raz za 6 a pol roka a pozorovať sa dá iba ďalekohľadom.

Róbert Takács zo Slovenského zväzu astronómov vysvetľuje, že kométy sú zlepence snehovej, ľadovej a kamennej hmoty. Obsahujú materiály, ktoré sú z počiatočného štádia vývoja slnečnej sústavy a výskumom týchto materiálov sa dajú lepšie poznať súvislosti a zákonitosti v slnečnej sústave.

Na tejto kométe sa pred pár rokmi podarilo pristáť aj sonde Roseta. Bolo to vôbec prvýkrát v histórii ľudstva. Na prelomovej misii pracovali aj slovenskí vedci. Na kométe najskôr pristál modul Philae a po dvoch rokoch výskumu aj samotná Roseta, ktorá tým svoju púť ukončila. Dáta z misie budú vedci analyzovať ešte roky.

„Našli sa tam dokonca nejaké aminokyseliny, nedá sa hovoriť, že by tam vznikol život, ale rozhodne tam vznikli nejaké prekurzory života. Pre mňa osobne je to veľmi dobrý pocit, že práca mojich rúk tam stále ešte je a bude tam lietať ešte milióny rokov,“ hovorí Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.

Téme sa venoval Jozef Demeter:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

KOŠICE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kométa

Dôležité udalosti