V TOP rebríčku firiem v strednej a východnej Európy sme si pohoršili

R0in.volkswagen.jpg
Zdroj: SITA

Prvé dve priečky patria firmám, ktoré vyrábajú výrobky z ropy, ale aj benzín.

Najväčšou spoločnosťou v strednej a východnej Európe podľa obratu je poľská spoločnosť PKN Orlen. Vyplýva to z rebríčka Coface CEE TOP 500. Firma s obratom 27,41 miliardy eur za rok 2013 obhájila prvenstvo spred roka. Dvojkou v regióne strednej a východnej Európy je matka Slovnaftu, spoločnosť MOL, trojku uzatvára česká automobilka Škoda Auto.

Spomedzi slovenských firiem si najvyššie umiestnenie zabezpečila automobilka Volkswagen. S obratom 6,52 miliardy eur za rok 2013 aj v aktuálnom rebríčku tesne zaostala za prvou desiatkou firiem a patrí jej 11. pozícia. Do rebríčka sa dostalo celkovo 31 spoločností zo Slovenska, teda o dve menej, než vlani.

"Spomedzi stredoeurópskych krajín si týmto výsledkom Slovensko obhájilo šieste miesto v rebríčku," približuje v správe pre médiá country manažérka spoločnosti Coface Slovensko Lucia Dobos.

Celkový obrat 31 našich firiem zastúpených v rebríčku je 43,3 miliardy eur, dosiahli spolu zisk za vlaňajšok 1,8 miliardy eur

V trojke najväčších slovenských firiem je aj Slovnaft, ktorý skončil na 16. mieste s obratom 4,68 miliardy eur a KIA Motors Slovakia na 18. mieste s obratom 4,44 miliardy eur.

"V porovnaní s minulým rokom sa obrat najväčších spoločností na Slovensku znížil o 0,9 % a profit dokonca výraznejšie, takmer o 30 %. Dôvodom takéhoto poklesu je pokles dopytu v Európskej únii," skonštatovala Dobos.

"Slovenské firmy zastúpené v rebríčku zároveň zamestnávajú celkovo 95 325 ľudí. To predstavuje 3,5 % pracujúcej populácie," dodala Dobos.

Z hľadiska krajín má najpočetnejšie zastúpenie firiem Poľsko, keď sa v rebríčku umiestnilo 148 spoločností, čo je však o 23 menej ako za rok 2012. Druhé najpočetnejšie zastúpenie má Ukrajina, ktorá vďaka tomu prekvapivo z druhej priečky odsunula Maďarsko. Deväťdesiat ukrajinských spoločností dosiahlo obrat 101 miliárd eur, čo je vôbec najvyššia hodnota v rebríčku. Na treťom mieste v rebríčku sa umiestnilo Maďarsko, keď sa do neho dostalo 62 maďarských spoločností, čo je o štyri menej ako za rok 2012.

Rebríček CEE TOP 500 najväčších stredoeurópskych a východoeurópskych spoločností podľa obratu zostavuje nadnárodná spoločnosť Coface každoročne od roku 2009. Okrem obratu si všíma aj ziskovosť firiem, zamestnanosť a sektor, v ktorom firmy pôsobia.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti