Pripravte sa na zdražovanie cien autoškôl. Poplatky sa môžu zvýšiť o takmer sto eur

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Dvíhajú sa ceny benzínu aj odvody. Majitelia preto inú možnosť nemajú.

Vodičský preukaz už lacnejší nebude. Autoškoly bojujú o prežite, čo znamená že si za kurzy priplatíme. Zisťovali sme, o koľko naviac peňazí si treba prichystať, ale aj to, aká by mala byť optimálna suma za tento doklad. Ceny kurzov sa líšia naprieč Slovenskom.

„V Prešove sa cena pohybuje medzi 720 a 770 eur. Predpokladám, že na budúci rok sa bude cena kurzu pohybovať niekde medzi 800 a 850 eur,“ hovorí majiteľ autoškoly z Prešova Milan Jusko.

V Nových Zámkoch stojí kurz zhruba 650 eur. Od januára dvihnú ceny na 700 eur. Podobné sumy zaplatíte aj v Ružomberku.

Čo kraj, to iná cena kurzu. Predseda Slovenskej komory autoškôl nám však prezradil číslo, ktoré by si bez problémov mohli pýtať všetky autoškoly na Slovensku. Podľa Jozefa Rohaľa je cena od 700 do 800 eur za kurz v poriadku.

Hlavným dôvodom, prečo sa budú zvyšovať ceny je inflácia a najmä vysoká cena benzínu. „V lete sme tankovali priemerne za euro za liter. Dnes je to euro päťdesiat, čiže ide o 30-percentný nárast,“ hovorí Jusko. Eduard Kollár z Ružomberka dodáva, že každý rok im stúpajú aj odvody.

Ceny autoškôl stúpajú z roka na rok. Ľudí sme sa pýtali, kedy si robili vodičák a koľko zaň zaplatili. Ešte pred ôsmimi rokmi stála autoškola len 500 až 600 eur. Väčšina opýtaných by viac ako 750 eur za kurz šoférovania nedala.

Pre mnoho rodičov je už terajšia cena nad ich pomery. Jozef Rohaľ dopĺňa, že vodičák je doklad o vzdelaní, ktorý si väčšina z nás zaplatí len raz za život. Nehovoriac o tom, že nám otvára možnosti lepšieho zamestnania. Poukazuje na to, že ľudia si nemajú problém kúpiť mobil v podobnej cene, preto mu poplatky autoškôl prídu primerané.

Téme sa venoval Marek Šilhavík:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Autoškola

Dôležité udalosti