Ministerstvo vnútra navrhuje znížiť vek pre niektoré skupiny vodičských preukazov

Ilustračná foto.
Zdroj: shutterstock.com/izuboky

Slovenská legislatíva sa tak má zosúladiť so smernicou Európskej únie.

Vodičské preukazy skupín C, CE, D a DE by mohli získavať aj mladší vodiči. Pri skupinách C a CE by sa mohol minimálny vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri vozidlách skupín D a DE z 24 na 21 rokov, ako to platilo do roku 2013. Podmienkou má byť absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie. Ministerstvo vnútra (MV) SR to navrhuje v novele zákona o cestnej premávke, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Slovenská legislatíva sa tak má zosúladiť so smernicou Európskej únie.

„Vodičské oprávnenie skupiny D a DE, ktoré bolo udelené po dovŕšení veku 21 rokov a jeho držiteľ získal len zrýchlenú základnú kvalifikáciu, bude do dovŕšenia veku 23 rokov oprávňovať len na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na autobusovej linke, ktorá nepresahuje 50 kilometrov,“ dopĺňa rezort. Dané obmedzenia majú platiť do dovŕšenia základného minimálneho veku na vedenie motorových vozidiel skupiny D a DE, teda do 24 rokov.

Príslušníci ozbrojeného bezpečnostného zboru, ozbrojeného zboru, Hasičského a záchranného zboru alebo profesionálni vojaci, ktorí získajú vodičský preukaz na skupiny C a D v skoršom veku, ako je základný minimálny vek, by ich mali môcť využívať iba na území Slovenskej republiky.

Medzi podmienky na udelenie vodičského oprávnenia by sa malo doplniť aj preskúmanie zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k závislosti od alkoholu, inej návykovej látky alebo liečiva a odbornému poradenstvu, ak žiadateľ v priebehu posledných piatich rokov ako vodič motorového vozidla bez vodičského oprávnenia porušil pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo odmietnutím podrobiť sa vyšetreniu na ich zistenie.

Vodičské oprávnenie skupiny B by sa mohlo rozšíriť na vozidlá s pohonom na alternatívne palivá do 4250 kilogramov. Účinnosť návrhu zákona sa navrhuje od 1. mája 2022.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.