Obľúbená vianočná ruža: Starajte sa o ňu správne, aby vydržala čo najdlhšie

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Okrem klasickej červenej bývajú v ponuke aj kultivary v odtieni ružovej, bielej, lososovej, žltej či dvojfarebné verzie rastliny.

Nielen dekorácie, ale aj rastliny. Zimná atmosféra a čaro Vianoc sa len v máloktorej rodine zaobíde bez vianočnej ruže. Obchodné reťazce už teraz ponúkajú plné regály jej rôznych odrôd. Vianočné hviezdy sú tiež dostupné v kvetinárstvach, kde ich zvážajú z Európskych krajín. V Česku, Poľsku a Holandsku sa ich pestovaniu a vytváraniu rôznych kultivarov odborníci venujú a dovážajú ich aj na Slovensko.

Ako sme už naznačili, okrem klasickej červenej, bývajú v ponuke aj kultivary v odtieni ružovej, bielej, lososovej, žltej či dvojfarebné verzie rastliny. Platí však pravidlo, čím výnimočnejšia, tým krehkejšia.

Aj keď je pravda, že vianočné ruže prinášajú najmä radosť a potešenie, občas nás dokážu aj rozčúliť. Najmä ak sa ich krásou kocháme len niekoľko dní, pretože nám z ničoho nič opadnú. Prečítajte si preto tipy a rady týkajúce sa starostlivosti o tieto rastliny, ktoré nám prezradila floristka Silvia Pavúrová.

Prečítajte si aj: Starostlivosť o izbové rastliny sa v zime líši. Floristka radí, na čo si dať pozor

Výber a prevoz

Aby všetko dopadlo tak, ako si predstavujete, je dôležité dbať už na správny výber. „Kúpiť vianočnú hviezdu môžete kdekoľvek, z vlastnej skúsenosti však viem, že v kvetinárstvach zoženiete lepšie rastliny. Predsa sú to špecializované predajne, kde sa o kvetinu starajú a venujú jej pozornosť, dbajú na správne zaobchádzanie, na čo nie je v obchodných reťazcoch priestor,“ vysvetľuje kvetinárka.

Vianočná ruža musí mať pevné, zdravé a zelené listy. Nemali by byť poškodené, skučeravené či slabé. Ako sme spomínali, klasická červená zvykne vydržať dlhšie, rôzne kultivary sú síce na pohľad krajšie a zaujímavejšie, ale sú krehkejšie.

Keď si kvetinu vyberiete, obaľte ju do papiera. V prípade vonkajších mrazov aj do dvoch. Vianočné hviezdy sú veľmi náchylné na zimu a mráz, čo vedie k ich rýchlemu uhynutiu. Zabalené ich preto dajte do auta a rýchlo prevezte domov. Nekupujte si ružu vtedy, keď viete, že bude v kufri auta zatvorená niekoľko hodín. Omrzla by.

Umiestnenie v domácnosti

Vianočné ruže sú náchylné aj na teplotné rozdiely, práve preto dbajte na to, aby mala rastlina čas na aklimatizáciu. Z auta ju neumiestnite rovno do vyhriatej obývačky, ale nechajte ju niekoľko hodín na verande či chodbe. Ak máte zimnú záhradu, položte ju tam. Vďaka tomuto postupu vám v priebehu pár dní neopadnú jej listy.

„Väčšina ľudí vníma vianočnú ružu ako sezónny kvet. Nechcú ju pestovať celoročne, a tak jej nemusia hľadať špeciálne miesto. Ak však chcete, aby bola v ideálnych podmienkach, tak zvoľte svetlé skôr chladnejšie stanovište, kde je teplota v rozmedzí od 15 do 20 stupňov Celzia,“ radí odborníčka. Určite sa vyhnite tepelným zdrojom ako sú krby, radiátory či podlahové kúrenie. Snažte sa ju umiestniť aspoň dva metre od zdroja.

Ako spomenula Silvia, mnoho ľudí vníma vianočnú ružu ako dočasný kvet len na mesiac-dva a následne ju po odkvitnutí vyhodia. Ak k tomu pristupujete podobne, tých pár týždňov by mala vydržať aj nie v ideálnych podmienkach.

Zdroj: shutterstoc.com/sasimoto

Starostlivosť o rastliny

Čo sa týka starostlivosti, riaďte sa svojimi skúsenosťami. „Neexistuje presná norma ako často a koľko vody máte ružiam dávať. Jednoducho vždy prstom zistíte, v akom štádiu je pôda a podľa toho rastlinu polejte. Vianočná ruža by nemala byť príliš mokrá, ale ani suchá. Snažte sa nájsť zlatú strednú cestu,“ hovorí floristka.

Vianočná hviezda si vyžaduje aj hnojenie. Zvoľte vitamíny na kvitnúce rastliny, ktoré obsahujú železo a trochu pridajte do každej zálievky. Aj keď je pravda, že ľudia obdivujú jej červené listy, ruža má aj kvety. Ide o malé žlté kvietky v ružici (strede listov).

Štandardne sa kvitnúce rastliny nemôžu presadiť, ale ak vnímate vianočnú hviezdu ako sezónnu rastlinu, pokojne ju presaďte do okrasného kvetináča, ktorý vám dotvorí vianočné dekorácie. V súčasnosti ich je v ponuke mnoho.

V prípade celoročného pestovania ju po sviatkoch umiestnite na chodbu a pravidelne jej venujte pozornosť. Nezabudnite na hnojenie. Vašu ružu môžete dokonca rozmnožiť a to cez odrezky.

BRATISLAVA/vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti