Domáce

Čo vlastne môžu obchody predávať? Čo prevádzka, to iný dostupný tovar

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/František Iván

ÚVZ tvrdí, že robí priebežné kontroly, či obchody vyhlášku dodržujú.

Čo vlastne môžu obchody predávať? Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) je to jasne zadefinované vo vyhláške, v praxi to však vyzerá úplne inak. Ľudia sa tlačia v predajniach obchodných reťazcov a ani zďaleka nenakupujú len potraviny, drogériu či iný tovar potrebný pre život. Potravinoví maloobchodníci sa bránia, tí nepotravinoví sa zasa obávajú, že tieto Vianoce už nemusia prežiť.

Je nedeľa podvečer a jeden z najväčších hypermarketov na Slovensku takmer praská vo švíkoch. Tovar nie je oddelený páskami, zákazník sa dostane ku všetkému, čo potrebuje. Aj k veciam, ktoré by už nemali byť dostupné.

„Prevádzky predávajúce rôzne druhy tovaru môžu predávať len esenciálny sortiment, teda ten, ktorý predávajú obchody s povolenou prevádzkou, ako ich stanovuje uznesenie vlády SR a následne vyhláška ÚVZ SR. Ide teda napríklad o potraviny, drogériu, domáce potreby či obuv, ale už nie odevy či elektroniku,“ odpísali nám z ÚVZ.

Prečítajte si tiež:

Rovnaký scenár sa opakuje aj v inom obchodom reťazci, ktorý ponúka okrem potravín aj oblečenie. Tento tovar bol voľne dostupný, nič nenaznačovalo tomu, že by si ho zákazník nemohol kúpiť. ÚVZ tvrdí, že robí priebežné kontroly, či obchody vyhlášku dodržujú.

„RÚVZ ukladajú sankcie v zmysle zákona, pričom pri stanovovaní výšky sankcie prihliadajú na trvanie, závažnosť a následky porušenia vyhlášky,“ doplnil úrad.

Našu skúsenosť potvrdzujú aj samotní zákazníci. „Jasné, že sa da kúpiť úplne všetko,“ napísala nám čitateľka Marcela. Pridal sa aj čitateľ Jaroslav. „Áno predávajú všetko bez obmedzení.“ A takýchto správ sme dostali desiatky z celého Slovenska. 

Potravinoví maloobchodníci sa však bránia. Vyhláška im vraj nezakazuje predávať iný tovar.

„Aktuálne platná vyhláška žiadnym spôsobom nereguluje ponuku sortimentu v predajniach potravín, ktorý ma povahu doplnkového sortimentu. Zároveň slovenská legislatíva nepozná pojem ‚esenciálny sortiment‘,“ uviedol hovorca LIDL Tomáš Bezák.

Nepotravinoví maloobchodníci sú zúfalí

Vzniknutá situácia sa nepáči maloobchodníkom, ktorí museli svoje prevádzky z rozhodnutia štátu zavrieť.

„Áno, bohužiaľ je to tak,“ reagoval na úvod predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM) Daniel Krakovský na zákazníkov, ktorí si môžu kúpiť v obchodných reťazcom aj tovar, ktorý nie je považovaný za esenciálny.

Podľa Krakovského vláda dosiahla len to, že sa ľudia viac koncentrujú v supermarketoch, ktoré musia pustiť do obchodu každého.

„Nechápeme, prečo malé obchody, ktoré vedia zabezpečiť OP režim a taktiež majú testovaných alebo očkovaných zamestnancov, sú považované za nebezpečné, ale supermarkety, do ktorých môže ísť ktokoľvek, sú bezpečné a koncentrácia ľudí nám neprekáža,“ uviedol rozhorčene Krakovský.

Najväčším problémom je však nezadefinovaná kompenzácia zo strany štátu. Naznačená podpora na nájomné a zvýšenie podpory na zamestnancov nie je vraj ani „kvapkou v mori“ z toho, čo aktuálne nepotravinový maloobchod a služby potrebujú.

Prečítajte si tiež:

„V Českej republike neprišlo k zatvoreniu a o podporu sa už podnikatelia uchádzať môžu, Rakúsko opäť nabehlo na veľmi efektívny model preplácania nákladov v závislosti od poklesu tržieb, u nás podnikateľom zostali len oči pre plač a u viacerých aj prázdne účty,“ povedal Krakovský.

Mesiac pred Vianocami robí maloobchod aj štvrtinu všetkých ročných tržieb a výpadok tak môže byť katastrofálny. Zvlášť pri prípadom predĺžení opatrení, ako to naznačujú vládni predstavitelia.

„Zatvorené prevádzky sú už dnes často v existenčných problémoch a vláda sa tvári, že ich to absolútne nezaujíma. Už dnes máme informácie o obchodníkoch, ktorí možno nebudú mať ani na výplaty svojich zamestnancov,“ uzavrel Krakovský.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti