Slovensko očakáva poriadnu snehovú nádielku. V niektorých okresoch napadne až 20 centimetrov

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos s manželkou
Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos s manželkou Zdroj: shutterstock.com/Dmitry Demin

Platia výstrahy prvého a druhého stupňa.

Na viacerých miestach Slovenska môže v utorok snežiť, vytvárať sa môžu aj snehové jazyky a záveje. Na horách sa môže výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy pred snežením sa týkajú takmer všetkých krajov s výnimkou Bratislavského a Košického. V niektorých okresoch môže napadnúť desať až 20 centimetrov nového snehu. Rovnako sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje. „Výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, dopravu a pohyb osôb," uviedli meteorológovia. Výstrahy pre sneženie platia predbežne od 13.00 h do stredy (1. 12.) do 2.00 h. V prípade snehových závejov je to od 15.00 h do stredy do 9.00 h.

Zdroj: shmu.sk

Na horách v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno môže byť výrazne veterno. SHMÚ vydal v týchto lokalitách výstrahy druhého stupňa. V polohách nad 1800 metrov môže dosiahnuť vietor v nárazoch 135 až 160 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje zvýšené nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," uviedol SHMÚ. Výstrahy platia predbežne od utorka od 21.00 h do stredy do 6.00 h.

Slabší vietor sa môže objaviť na horách aj v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok a Banská Bystrica. V nárazoch tam môže dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia vydali aj výstrahu pred výskytom hmly. V niektorých okresoch Banskobystrického a Košického kraja sa ojedinele očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. SHMÚ varuje, že znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výstraha prvého stupňa platí do 10.00 h.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovensko

Dôležité udalosti