Zvolili ste si tento rok živý vianočný stromček? Starajte sa oň správne, nech rýchlo neopadne

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Oleggg

Ideálny čas na nákup stromčeka sú dva týždne pred Vianocami.

Vianoce sa nezadržateľne blížia a jeden z ich symbolov je jednoznačne vianočný stromček. Je typický svojou zelenou farbou, ktorá symbolizuje život. Prvé zmienky o stromčeku sa datujú v Nemecku v luteránskych rodinách, tie zaviedli aj tradíciu dávania si darčekov.

V súčasnej dobe je na výber množstvo druhov stromčekov (umelý, v kvetináči či zoťatý živý), ale aj farieb (zelený, biely, ružový). Ľudia tak riešia každý rok dilemu, či si zaobstarať krásny a voňavý živý vianočný stromček, alebo vytiahnuť z povaly starý umelý. V prípade, že vo vašej rodine vyhrala tradícia, prečítajte si nasledujúce tipy a rady na správnu starostlivosť o živý stromček.

Kúpa a prevoz

Niektorí si užívajú vianočnú atmosféru najmä pred sviatkami, iní sa ju snažia čo najdlhšie predĺžiť po sviatkoch. Skôr, ako sa vyberiete do predajného miesta, rozmyslite si, do ktorej skupiny patríte. Živý stromček totiž vydrží svieži a krásny približne mesiac, následne už začne uvädať.

„Ideálny čas na nákup stromčeka sú dva týždne pred Vianocami. Ide o strednú voľbu, keďže si ho užijete pred sviatkami a vydrží vám približne dva týždne aj po sviatkoch. Na výber máte smreky, borovice aj jedle. Väčšina ľudí preferuje normánske jedle, keďže sú vyšľachtené tak, aby neopadávali. Ich konáre ovädnú, jemne ovisnú a ihličie uschne na konároch,“ vysvetľuje floristka Silvia Pavúrová.

Prečítajte si aj: Starostlivosť o izbové rastliny sa v zime líši. Floristka radí, na čo si dať pozor

Obchodné reťazce však predávajú stromčeky už od začiatku decembra. Ak si plánujete zaobstarať stromček z reťazca a nie od lokálneho predajcu, kúpte ho čím najskôr. Stromčeky sú totiž naraz prevažne v severských krajinách odrezané a v kamiónoch prepravované až na Slovensko. Z toho vyplýva, že vami zakúpený stromček má za sebou už dlhú cestu a prospeje mu dôkladná starostlivosť.

„Pri kúpe sa riaďte okom, žiadny živý strom nemôže byť zlý, iba sa vám nemusí páčiť. Ak ste ho kúpili v predstihu a nechcete ho ešte mať ozdobený vo vnútri, nechajte ho vonku v záhrade alebo na balkóne,“ hovorí odborníčka.

Ak ho kupujete s tým, že ho idete umiestniť rovno dovnútra, dajte mu priestor a čas na aklimatizovanie. Na niekoľko hodín ho umiestnite na verandu, do zimnej záhrady či na chodbu, aby nezažil teplotný šok.

Starostlivosť

Ako sme už spomenuli, stromček je síce živý, ale už nejakú tú dobu vyrezaný a jeho rez zasušený. Práve preto potrebuje strom ako prvé čerstvý rez, aby sa jeho póry otvorili a dokázali sať vodu. „Je to ako s rezanou kvetinou, aj tú zastrihávate predtým, ako ju dáte do vody. Kmeň stromu preto o centimeter-dva zrežte, ideálne v rovine,“ radí Silvia. Rovný rez je dôležitý aj pre budúcnosť stromu, vodu totiž pije cez kôru. Následne ho dajte do kýbľa s vodou (ak je na záhrade či balkóne) alebo do stojana.

Veľmi prospešné je aj oblievanie či striekanie konárov vodou. Najmä ak ho nechávate nejaký čas vonku. Vo vnútri pred ozdobením rozprašovačom ovlažte konáre a ihličie. Uvidíte, ako ožije a rozvonia sa.

Zdroj: shutterstoc.com/Oxik

„Čo sa týka polievania, existuje jedno základné pravidlo a to mať stále kmeň vo vode. Nedovoľte, aby niekedy klesla voda pod úroveň rezu či sa úplne vyparila. Rez sa totiž opäť zasuší a nebude sať vodu a ozdobený stromček už nedokážete opätovne zrezať,“ vysvetľuje floristka. Práve preto by nemal byť kmeň moc oholený (ostrúhaný), nech voda siaha ku kôre.

Vodu dolievajte stromu každý deň a sem-tam môžete pridať aj hnojivo na dreviny alebo zelené rastliny. Ide však o doplnok, po správnosti by mal mať stromček v sebe dostatok živín.

Umiestnenie

„Životnosť vianočného stromčeka ovplyvňuje aj jeho umiestnenie v domácnosti. Pri krbe, radiátore alebo peci vydrží kratšie. Snažte sa ho preto situovať ďalej od teplotného telesa,“ radí Silvia. V prípade, že inde v domácnosti nemáte naň voľné miesto, o niečo častejšie ho polievajte.

Pri umiestnení stromčeka uvažujte aj o bezpečnosti, aby nehrozilo jeho vznietenie z iskry. Taktiež by mal byť v blízkosti elektrickej zástrčky, vďaka tomu nehrozí potknutie o kábel a jeho prípadné spadnutie.

BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti