Operácie nádorov na pľúcach výrazne zredukovali. Niektorým už nebudú môcť pomôcť

Klinika pneumológie a ftizeológie UNLP Košice (pľúcna klinika) v Košiciach.
Zdroj: TASR

Experti vystúpili na diskusii Vizionári.

Diskusia Vizionári sa tentoraz venovala rakovine pľúc. Moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová sa odborníkov pýtala, či máme na Slovensku dostupnú liečbu a aká je vízia personalizovaného zdravotníctva.

Prednosta kliniky hrudníkovej chirurgie SZU a UNB Miroslav Janík priblížil, ako u nich vyzerá operatíva v čase tretej vlny COVID-u. Namiesto šiestich operácií hrudníka denne robia iba jednu až dve. Chýba im personál a lôžka. Jedno oddelenie ARO museli reprofilizovať pre covidových pacientov. Tí, ktorí majú napríklad rakovinu pľúc a potrebujú chirurgicky nádor odstrániť, potrebujú lôžko na JIS aj po operácii.

Janík potvrdil, že kvôli tomu majú viac pacientov na čakacej listine na operáciu. Navyše pacientov s rakovinou môžu operovať len v istom časovom okne po operácii. Keď toto obdobie prešvihne, už je neoperovateľný a jeho prognóza sa zhoršuje. Pacienti s inými diagnózami ako covid sú preto podľa neho diskriminovaní, pretože nedostávajú adekvátnu liečbu.

Jana Pifflová Španková z OZ Nie rakovine hovorí, že aj bez pandémie je na Slovensku prevencia rakoviny pľúc zanedbaná. Tri štvrtiny onkologických pacientov je diagnostikovaných v neskorom štádiu, keď sa im už šance na vyliečenie znižujú. Pacienti podľa nej nemajú dostupnú liečbu a navyše, nemáme skríning rakoviny pľúc. Ten je kľúčový aj podľa ďalších odborníkov.

Primárka oddelenia klinickej onkológie Kliniky pneumológie a ftizeológie I. SZU a UNB Milada Veselá predstavila, ako by skríning mohol vyzerať. Všeobecní lekári by dali svojim pacientom vyplniť dotazník, na základe ktorého by určili pacientov, ktorí navštívia pneumológa, u ktorého podstúpi CT vyšetrenia. Dodáva, že súčasné CT prístroje majú nizšiu radiačnú záťaž a sú bezpečné pre pacientov.

Ani alternatívy k cigaretám nie sú bezpečné

Hlavná odborníčka pre pneumológiu a ftizeológiu MZ SR Marta Hájková opisuje, aké sú hlavné príznaky, pri ktorých by ste mali spozornieť. Ide o kašeľ, ktorý trvá viac ako šesť týždňov, prípadne vykašliavate krv. V takom prípade navštívte svojho lekára a aj pneumológa.

Najčastejšou príčinou rakoviny pľúc je fajčenie a znečistené ovzdušie. Analytik Martin Smatana uviedol, že poslendé roky klesol počet fajčiarov na Slovensku, avšak tí, ktorí fajčia, fajčia ešte viac. Slovensko zároveň patrí medzi krajiny, kde najviac ľudí prešlo z klasických cigariet na bezdymové alternatívy. Lekár Janík však nemá ani pre nich dobrú správu. Pľúca poškodzujú aj tieto náhrady. Skoncovať by preto mali čím skôr s akýmkoľvek fajčením.

Podľa Smatanu je na Slovensku špinavšie ovzdušie ako v okolitých krajinách a aj to vedie k chronickým pľúcnym chorobám.

Zdroj: Vizionári

Pomôcť môže genetické vyšetrenie

Odborníci diskutovali aj o dostupnej liečbe rakoviny pľúc na Slovensku. Primár Janík hovorí, že slovenskí lekári robia takú istú medicínu ako v zahraničí a máme všetky aktuálne poznatky. Problém je, že zdravotné poisťovne nepreplácajú pacientom liečbu vždy.

Pifflová Španková sa týmto pacientom venuje a hovorí, že pozná prípad, keď pacientka musela predávať nehnuteľnosť, aby si mohla kúpiť liek, ktorý jej poisťovňa nepreplatila. Žiadosť jej deväťkrát zamietli.

Pneumologička Veselá vidí ešte priestor v zlepšení genetických vyšetreniach nádorov. Vďaka tomu vidia, čo je na povrchu nádorovej bunky, aké sú na nej zmeny a mutácie. Čím viac informácií majú, tým presnejšiu liečbu môžu nastaviť. V súčasnosti však na Slovensku vedia robiť genetické vyšetrenie zamerané na štyri znaky. V zahraničí robia oveľa širšie portfólio.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti