Jozef Brhel ide na slobodu, Najvyšší súd zrušil predĺženie väzby

Tínedžer sa prebudil z kómy po 11-stich mesiacoch. O pandémii nemá ani tušenia
Zdroj: TASR

Dôvody kolúznej väzby už nevidí.

Najvyšší súd prepustil Jozefa Brhela na slobodu. Zrušil tak uznesenie sudkyne Špecializovaného trestného súdu Ruženy Sabovej, ktorá väzbu pôvodne predĺžila. Dôvody kolúznej väzby už nevidí.

„Senát 1 T Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí (30. novembra. 2021 ) zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 23. novembra 2021, ktorým bolo rozhodnuté o predĺžení lehoty trvania väzby obvineného Ing. Jozefa B. a sám rozhodol tak, že Ing. Jozefa B. prepustil z väzby na slobodu z dôvodu, že dospel k záveru, že dôvody kolúznej väzby u obvineného už nie sú dané. Senát zároveň zamietol návrh prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby zo dňa 29. októbra 2021 ako aj sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR proti uzneseniu sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 23. novembra 2021. Senát na podklade nálezu Ústavného súdu zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 12. mája 2021,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Oligarcha Brhel bude vo väzbe dlhšie. Jeho obhajcovia tvrdia, že štátu škodu nespôsobil

„Obhajoba víta rozhodnutie NS SR. Súd potvrdil len naše predchádzajúce tvrdenia, že kolúzna väzba bola aj v predchádzajúcom období nedôvodná,“ povedal pre TASR obhajca Ľudovít Štanglovič.

„Rozhodnutie NS SR ma neprekvapuje, lebo podľa nášho názoru dôvody väzby od začiatku neexistovali,“ uviedol pre TASR ďalší z obhajcov Jozefa Brhela Michal Mandzák.

Sudkyňa ŠTS predĺžila obvinenému Jozefovi Brhelovi väzbu z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúznu väzbu. Nevyhovela návrhu prokurátora ÚŠP, aby bol Jozef Brhel aj v útekovej väzbe. Obhajca podnikateľa podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodoval Najvyšší súd.

Podnikateľa obvinili a zadržali pri januárovej policajnej akcii Mýtnik. V rámci akcie obvinili aj jeho brata Petra Brhela, exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana Gregu a konateľku IT spoločnosti Allexis Janu Rovčaninovú.

Obvinenia všetkých zadržaných sa podľa polície týkali trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a s korupciou.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka neskôr zastavil trestné stíhanie Petra Brhela ako nedôvodné, a to pre absenciu dôkazov. Jozef Brhel mladší je obvinený z trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza Mýtnik

Dôležité udalosti