Hamran: Polícia odhalila vyše 800 porušení opatrení, monitoruje aj internet

Štefan Hamran.
Zdroj: TASR

Štefan Hamran zároveň oznámil, že bude kandidovať za policajného prezidenta.

Za posledný týždeň polícia zaznamenala vyše 800 porušení pandemických opatrení, skontrolovala vyše 33-tisíc občanov. Špeciálna pracovná skupina pôsobiaca na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) monitoruje aj sociálne siete. Nenávistné prejavy napĺňajúce znaky trestného činu bude trestne stíhať. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii.

Policajti sa podľa Hamrana v praxi stretávajú s mnohými občanmi, ktorí vítajú ich prítomnosť v uliciach. „Narážame však aj na úzku skupinu spoluobčanov, ktorí sa intenzívne domáhajú svojich práv, ale zabúdajú na svoje povinnosti,“ poznamenal. Deklaroval, že polícia pri udeľovaní sankcií prihliada na individuálne okolnosti a závažnosť priestupku. Pri arogancii, odmietaní či agresii je podľa Hamrana uplatnenie represívnych opatrení "namieste".

Počas uplynulých dní zaznamenala polícia najčastejšie porušenia zákazu vychádzania a zákazu otvorenia prevádzok, nenosenie rúška a porušenia lekárom stanovenej karantény. Ako doplnil policajný prezident, od začiatku roka riešili policajti už takmer 70-tisíc protiprávnych konaní.

Šéf polície poukázal napríklad na prevádzku, ktorá nerešpektovala opatrenia ani následné sankcie vrátane najvyššej pokuty 5-tisíc eur. Prípad preto postúpili Úradu verejného zdravotníctva SR, kde hrozí obchodníkovi pokuta až do 20-tisíc eur a odňatie živnosti. Pre útok na infektológa Pavla Jarčušku čelia obvineniu z výtržníctva tri osoby.

S povinným očkovaním pre kritickú infraštruktúru by Hamran nemal problém.

Štefan Hamran zároveň oznámil, že bude kandidovať za policajného prezidenta. V utorok sa prihlásil do výberového konania.

Tému spracoval reportér Martin Prôčka.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TASR,mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti