Domáce

TABUĽKA: Čakajú nás drahé Vianoce. Analytička ukázala prstom, za čo si priplatíme najviac

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

V prehľadnej tabuľke nájdete, za ktoré darčeky zaplatíte viac a za ktoré menej v porovnaní s minulým rokom.

Čakajú nás drahé Vianoce. Ceny potravín, ale aj darčekov, ktoré najčastejšie kupujeme pod stromček, totiž rastú. A ani posledný mesiac v roku, kedy ľudia míňajú najviac, sa to nezmení. Analytička ukázala prstom, za čo si priplatíme najviac.

Ľudia sú v nakupovaní najaktívnejší v decembri, kedy zháňajú darčeky pre svojich blízkych. Navyše vianočné sviatky sú aj obdobím hojnosti, preto si mnohí z nás doprajú viac, čo znamená drahšie a kvalitnejšie potraviny.

Podľa údajov Štatistického úradu boli ceny potravín a nealkoholických nápojov v októbri medziročne vyššie takmer o štyri percentá. Najviac sme si priplatili za oleje a tuky, zeleninu a ovocie. Tento trend bude pokračovať aj v závere roka.

„Odhadujeme však, že tempo zdražovania potravín sa do konca tohto roka ešte zrýchli. Za tohtoročný predvianočný nákup potravín tak zaplatí slovenská domácnosť približne o päť percent viac ako vlani,“ uviedla analytička Eva Sadovská.

Z darčekov, ktoré Slováci najčastejšie nakupujú pre svojich blízkych, sú aktuálne drahšie ako pred rokom najmä počítače, bicykle či šperky.

„Od dvoch až troch percent si priplácame za hudobné nástroje, oblečenie, fotoaparáty, knihy, hodinky, ale aj výrobky pre domácich miláčikov,“ ozrejmila analytička.

O niečo drahšia je tiež kozmetika, hračky a obuv.

„Lacnejšie ako pred rokom nás však vychádzajú mobilné telefóny či športové vybavenie,“ doplnila.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti