Portálu slovensko.sk hrozia v decembri neočakávané výpadky

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Stránku pritom potrebuje každý podnikateľ alebo živnostník, ktorému úrady posielajú elektronickú poštu.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby hovorí, že sa púšťa do veľkej obnovy ústredného portálu verejnej správy slovensko.sk. Má vraj iba obmedzenú kontrolu nad štátnou stránkou.

Spomínanú stránku pozná každý podnikateľ alebo každý živnostník, ktorý podáva elektronicky daňové priznanie či prihlasuje auto. Podľa IT odborníka Romana Calíka by skolaboval celý systém, ak by niečo nefungovalo.

O portáli je známe, že stál daňových poplatníkov viac ako miliardu eur. Štát ho chce dnes zmodernizovať. S dodávateľmi, ktorí sa oň doposiaľ starali, rokuje o súčinnosti pri jeho obnove. „Máme obavu, že dodávatelia prevádzky sa snažia proces obnovy a ďalšieho rozvoja portálu spomaliť. Dôsledkom môžu byť aj neočakávané výpadky,“ tvrdí riaditeľ národnej agentúry Pavel Karel.

A prečo sa vlastne štát pýta niekoho, aby mohol vylepšiť portál určený pre komunikáciu medzi štátnymi úradmi a občanmi? „Z toho, čo vieme, je situácia veľmi zlá, lebo štát nemá prístup ani ku kľúčovým systémom. Napr. k databázam na schránky slovensko.sk. Keby sa chcel priamo dostať do databázy, tak sa tam nevie dostať a bez toho sa nový dodávateľ bude hľadať veľmi ťažko,“ reagoval Ján Suchal zo Slovensko.Digital.

NKÚ čoskoro skončí kontrolu

Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že systém, ktorý si zaplatil štát zo svojich peňazí a z európskych zdrojov, nevlastní Slovenská republika, ale súkromné spoločnosti. „A teda kontrolu nad celým systémom vlastní súkromná firma. Ak chcete systém modernizovať, môže to urobiť len ten, kto systém vlastní,“ reagoval podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Firma, ktorá so štátom o obnove verejného portálu rokuje, na naše otázky neodpovedala. Bývalý vicepremiér pre informatizáciu Richard Raši hovorí, že súčasné vedenie sa musí rozhodnúť, či chce zachovať prevádzku ústredného portálu verejnej správy, alebo vybudovať portál nanovo.

Informačným systémom sa už štyri roky zaoberá aj NKÚ, správu dokončuje a predloží ju aj poslancom. Upozornil aj orgány činné v trestnom konaní, že pri správe cudzieho majetku mohlo dôjsť k porušeniu zákona a niekto mal by niesť zodpovednosť.

„Nie je to príjemná situácia, keď je štát v područí dodávateľa. Ak sa z tohto potrebujeme vymaniť, aby sme sa posúvali ďalej, treba to spraviť. Teda buď sa s ním dohodnúť, alebo je potrebné to urobiť. Iné riešenie nie je,“ dodal Suchal.

Tému spracoval reportér Braňo Tomaga.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovensko.sk

Dôležité udalosti