Dopravu komplikoval sneh, viaceré priechody neboli prejazdné

Nehoda pri Istebom.
Nehoda pri Istebom. Zdroj: Polícia SR - Žilinský kraj

Objavili sa aj prvé nehody.

Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest boli v utorok (30. 11.) neskoro večer zjazdné, povrch vozoviek bol vlhký až mokrý.

Na D1 Ivachnová - Važec , D4 Bratislava, R1 Zlaté Moravce - Tekovké Nemce a R1 BB Sever - BB Východ sa miestami na vozovke nachádzal kašovitý sneh. Na D3 Čadca - Skalité, R3 Trstená - Tvrdošín a R3 Horná Štubňa bola vrstva čerstvého snehu do hrúbky troch centimetrov, píše portál zjazdnost.sk.

Cesty I., II. a III. triedy boli zjazdné, povrch vozoviek bol vlhký až mokrý, v hornatejších oblastiach Slovenska pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu do 3 cm, na cestách v oblasti Turiec, Orava, Prievidza, Poprad a Lučenec do 4-5 cm.

Horské prechody boli zjazdné, povrch vozoviek bol prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu do troch centimetrov. Na priechodoch Homôlka a Vernár do päť centimetrov.

Horské priechody

Priechody Biela Hora, Branisko, Dargov, Havran, Herlianske Sedlo, Klenov, Podspády, Pusté Pole, Pezinská Baba, Soroška a Skýcov mali povrch vozoviek suchý až mokrý.

Donovaly, Čertovica a Šturec boli z dôvodu hustého sneženia uzavreté pre nákladnú dopravu nad 10m dĺžky. Na priechode Besník sa tvorili snehové jazyky a záveje.

Z dôvodu silného sneženia bola obmedzená viditeľnosť na 100 m v lokalitách Čierne-Polesie, Svrčinovec a Topoľčany.

Snehové reťaze treba použiť na ceste Srdiečko – Bystrá. Počas zimnej sezóny sú Fačkovské sedlo a priechod Príslop uzavreté pre vozidlá nad 12 m a Šútovce pre vozidlá nad 10 m dĺžky.

Komplikácie v Žilinskom kraji

Územie Žilinského kraja zasiahlo v utorok intenzívne sneženie. Žilinská krajská polícia na sociálnej sieti vyzvala vodičov na opatrnosť. Snehové zrážky spôsobujú komplikácie v doprave.

Zdroj: Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj

Neprejazdnú cestu hlásia policajti v Istebnom na Orave, kde sa zrazili dve osobné vozidlá a kamión. „Pre poveternostné podmienky je pre nákladnú aj osobnú dopravu uzatvorená cesta 1/59 na Donovaly,“ upozornili policajti. Čas uzatvorenia cesty odhadli na jednu až dve hodiny.

Sypače najazdili takmer 7000 kilometrov, minuli 500 ton materiálu

Sypače Správy ciest Žilinského kraja minuli od piatka (26. 11.) až 500 ton posypového materiálu a najazdili 2900 kilometrov (km) na cestách I. triedy, 1350 km na cestách II. triedy a viac než 2700 km na cestách III. triedy. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

SC ŽSK vykonáva zimnú údržbu na viac než 1900 km ciest. „Okrem 1416 km ciest II. a III. triedy v správe ŽSK zabezpečuje na základe zmluvy o údržbe so Slovenskou správou ciest tiež prejazdnosť ciest I. triedy, ktorých je v kraji viac než 500 km. Do terénu môže SC vyslať celkovo 111 sypačov, šesť snehových fréz a 14 traktorov s radlicou. V strediskách zimnej údržby je rozmiestnených 25 nakladačov,“ dodala Lašová.


ŽILINA, BRATISLAVA/TASR, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti