MAPA: Školy začali vo veľkom zatvárať. Týka sa to až 19 okresov, minister hovorí o extréme

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - František Iván

Pozrite si, kde všade sú školy zatvorené.

Školy nebudeme plošne zatvárať. Znelo z vlády pri zavádzaní lockdownu. Išlo pritom o čisto politické rozhodnutie, keďže to aj napriek odporúčaniu konzília pretlačila koaličná SaS. Prešiel týždeň od uzavretia krajiny a v 19 okresoch a v jednom okresnom meste sa už hygienici rozhodli prerušiť prezenčnú výučbu. Výnimku má 1. stupeň základných škôl a škôlky.

O podmienkach lockdownu rokovali politici niekoľko dní. Napokon sa dohodli na dvoch týždňoch a nezavretých školách. Aj keď traja zo štyroch koaličných partnerov chceli opak, Sulík a spol. vytiahli veto. V praxi to znamenalo, že zmarili akékoľvek šance, že by školy mohol štát plošne zatvoriť.

Hlavný hygienik Ján Mikas na margo vzniknutej situácie vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne školy zatvorili. Po týždni sa tak udialo už v 20 okresoch. V 19 prípadoch ide o celoplošné uzavretie, v Galante platí iba na území okresného mesta.

Ďalej ide o región Oravy, Gemeru a Horehronia či okresy v Trnavskom kraji a okolia Vranova nad Topľou. V stredajších poobedňajších hodinách sa k nim pripojil celý Bratislavský kraj, ktoré zatvára školy od 6. decembra.

Gröhlingovi sa prístup hygienikov nepáči

Toto sa však prestáva páčiť ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS). Podľa neho sa zatvárajú aj školy, ktoré nemajú ani jeden pozitívny prípad.

„Ak je v škole zlá situácia, RÚVZ ju môže zatvoriť. To má svoju logiku. Aktuálne sa však deje opačný extrém. RÚVZ zatvárajú všetky školy v okrese. Bez ohľadu na to, či je v škole dobrá alebo zlá situácia,“ povedal minister.

Poukázal na to, že čítal správy od riaditeľov, ktorí mali zatvorenú len jednu, dve, alebo dokonca žiadnu triedu a teraz sú zatvorení aj tak. Ako tvrdí, zatvorili sa tak všetky školy v okrese bez rozdielu a nie na dva týždne, ale „na neurčito“.

„Vieme, že plošné zatvorenie škôl nefungovalo na Slovensku, v zahraničí a je proti nemu aj Svetová zdravotnícka organizácia,“ dodal.

Šéf rezortu školstva uviedol, že minulý týždeň bolo pozitívnych 1,7 percenta detí a žiakov v školách a 80 percent žiakov sa vzdelávalo prezenčne. Ako ďalej tvrdí, dve tretiny z nahlásených škôl nemali zatvorenú ani jednu triedu a teraz sa aj tieto školy zatvárajú. Gröhling tvrdí, že pozastavili mimoškolskú činnosť, aby sa deti čo najmenej premiešavali.

Ján Mikas: Situácia je zlá, treba počúvať odborníkov

Hlavný hygienik rozumie snahe ministra školstva udržať otvorené školy čo najdhlšie. V súčasnej situácii je však potrebné robiť všetko preto, aby nekolabovalo zdravotníctvo.

„Pri takej miere incidencie, akú dnes máme, de facto neexistujú triedy, kde „nie je problém s nákazou“. Teraz sa musíme všetci sústrediť na záchranu životov a slovenského zdravotníctva. Radi by sme mali k dispozícii riešenia, ktoré by nikoho neboleli. Také však v prípade covidu zatiaľ neexistujú,“ uviedol Ján Mikas.

Mikas sa zároveň zastal regionálnych hygienikov, ktorý podľa neho posudzujú situáciu v danom regióne komplexne. Pri rozhodnutiach sledujú okrem incidencie aj dynamiku ochorenia v populácii, veľkosť ohnísk a lokalít, z ktorých deti dochádzajú či preplnenosť nemocníc. Dôležitý je aj vek učiteľov či miera zaočkovanosti.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré rozhodli o plošnom prerušení prezenčného vyučovania vo svojich územných obvodoch, si uvedomujú závažnosť svojich rozhodnutí. Nerobia to „len tak od boku“. Ide o odborníkov z oblasti medicíny a verejného zdravotníctva a tieto kroky prijímajú v spolupráci s miestnymi krízovými štábmi, pandemickými komisiami, bezpečnostnými radami, inými rezortmi či inštitúciami," vysvetlil hlavný hygienik.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti