Trvalý kurzarbeit sa posúva. Živnostníci a podnikatelia budú naďalej dostávať prvú pomoc

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Po rozhodnutí ostali viacerí zaskočení.

Spustenie trvalého kurzarbeitu, ktorý mal pomôcť udržať pracovné miesta od januára, sa posunie. Zamestnávatelia a živnostníci budú dovtedy zrejme dostávať prvú pomoc. Vláda argumentuje, že nechcela počas pandémie narýchlo meniť pravidlá.

Ak dnes zamestnávateľ v čase krízy udrží pracovné miesto zamestnanca, štát mu prispeje na jeho mzdu. Na pandémiu sme neboli totiž nijako pripravení a aby sa to neopakovalo, štát zaviedol tzv. trvalý kurzarbeit.

Zamestnanec by tak v akejkoľvek inej mimoriadnej situácii nemal ostať bez výplaty. V praxi mu štát prispeje 60 percent z priemernej hrubej mzdy a 20 percent mu doplatí zamestnávateľ.

Zamestnávatelia a zamestnanci mali na kurzarbeit nabehnúť už v januári. Vláda však prekvapivo termín posúva o dva mesiace. Argumentuje, že na pandemickú pomoc, ako ju poznáme, si už všetci zvykli. Tá má však do koncom roka skončiť. Zamestnávatelia tak ostali zaskočení, čo bude o ďalšie mesiace. Nepoznali detaily, prečo sa takto vláda rozhodla.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Podľa hovorkyne Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filovej pomoc musí kontinuálne pokračovať aj naďalej. „Bez efektívnej pomoci by mohli byť firmy vystavené ešte väčším finančným problémom, v niektorých prípadoch aj krachom. A to malo výrazný vplyv na udržanie pracovných miest,“ konštatovala.

Minister práce Milan Krajniak tvrdí, že konca roka predloží na rokovanie vlády pokračovania tzv. prvej pomoci. To znamená, že v januári a vo februári by mali úrady práce aj naďalej vyplácať prvú pomoc v súčasnej výške. Znamenalo by to tiež, že zamestnávateľom nechajú vypnuté príspevky podľa poklesu tržieb, za ktoré lobujú mesiace v maloobchode či gastre. Podnikatelia v tretej vlne, ktorá je horšia ako tie predošlé, ostávajú bez výraznej pomoci.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Andrea Mačošková.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.