Prokurátor žiada pre štyroch obvinených, ktorých zadržali pre zákazky diaľničiarov, väzbu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Facebook/Polícia SR

TV Markíza to potvrdila generálna prokuratúra.

Prokurátor žiada pre štyroch obvinených, ktorých zadržali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry pri razii v súvislosti so zákazkami Národnej diaľničnej spoločnosti, väzbu. Pre TV Markíza to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a iných súvisiacich trestných činov.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR podal dnes (2.12. 2021) v skorých ranných hodinách na Špecializovaný trestný súd návrh na vzatie 4 obvinených osôb - P. K., M. M., P. M., L. P. do väzby pre obavu z kolúzneho správania obvinených. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a iných súvisiacich trestných činov. Spôsobená škoda bola predbežne vyčíslená vo výške najmenej 700-tisíc eur,“ dodala Tökölyová.

Tökölyová dodala, že vzhľadom na prebiehajúce úkony v súčasnosti nie je možné poskytnúť bližšie informácie, aby sa nezmarilo trestného konanie.

Medzi zadržanými a obvinenými skončil aj synovec šéfa Najvyššieho kontrolného úradu Karola Mitríka. Informovali o tom Aktuality.sk. Podľa našich informácií je jedným z tých, pre ktorých prokurátor žiada väzbu.

O tom, či pôjde štvorica za mreže, bude v piatok ráno (3. 12.) o 8.00 h rozhodovať sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská.

Bol to už štvrtý zásah, ktorý sa týkal diaľničiarov

Pri razii (30. 11.) skončilo v putách osem ľudí. Zasahovala takmer stovka policajtov po celom Slovensku. Národnej kriminálne agentúre sekundovali aj špeciálne vycvičení muži z Lynx commanda.

Štefan Hamran potvrdil, že zadržali ôsmich, obvinení sú deviati ľudia. Mená policajný prezident a ani prokuratúra zatiaľ neprezradili. Nedozvedeli sme sa ani to, s čím razia súvisela. Je to už štvrtý takýto zásah, ktorý sa týka diaľničiarov. Tí nám potvrdili, že s vyšetrovateľmi budú plne spolupracovať.

Vyšetrovanie odštartovalo trestné oznámenie samotnej NDS. Podozrenia sa týkajú mnohých obstarávaní. Napríklad vlaňajšia septembrová akcia súvisela s predraženým nákupom kamier za desiatky miliónov eur.

Vtedy NAKA prehľadávala aj nitriansky Bonul, ktorý patrí Bödörovcom. „Spoločnosť bola vyzvaná na vydanie účtovných dokladov a NAKA poskytuje plnú súčinnosť pri vyšetrovaní,“ napísala vtedy v stanovisku spoločnosť.

Pred niekoľkými mesiacmi vyšetrovateľ z NAKA obvinil z machinácií pri verejnom obstarávaní a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku niekoľko exfunkcionárov akciovky. Trestnú činnosť mali páchať ako organizovaná skupina.

Systém rozdeľovania lukratívnych kšeftov mal podľa portálu aktuality.sk fungovať tak, že zákazku účelovo rozdelili na menšie, aby sa na ne nevzťahovali prísnejšie pravidlá. Potom ich prihrali vybraným dodávateľom.

Pozrite si archívnu reportáž Zuzany Ferenčákovej:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti