Prečo plošne zatvorili školy v najzaočkovanejšom regióne Slovenska? Tu sú dôvody hygienikov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Regionálny úrad poslal štipľavý odkaz kritikom, medzi ktorých patrí aj minister školstva Branislav Gröhling.

Prečo plošne zatvorili školy v najzaočkovanejšom regióne Slovenska? Hygienici hovoria o katastrofálnej epidemickej situácii, minister školstva zas len nechápavo krúti hlavou. Dnes nie je jasné ani to, kedy sa žiaci opäť vrátia do tried.

Slovensko je už viac ako týždeň v lockdowne, s výnimkou škôl, o ktoré sa osobne zasadil minister školstva Branislav Gröhling. Napriek tejto politickej dohode hlavný hygienik Ján Mikas vyzval všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne školy zatvorili.

A to sa presne začalo aj diať. Do štvrtka poludnia už tretina okresov ohlásila plošné zatváranie, najviac však toto opatrenie zarezonovalo v Bratislavskom kraji. Ten sa totiž pýši najvyššou zaočkovanosťou v populácii v rámci celej krajiny.

Navyše samotná Bratislava vďaka zodpovednosti ľudí nemohla byť v rámci regionálneho covid automatu horšia ako červená.

„Posledné rozhodnutia RÚVZ idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav na jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese,“ takto ostro reagoval na rozhodnutie hygienikov minister Gröhling.

Ten sa opiera o dáta, ktoré reportujú stav zaočkovanosti v kraji.

„V Bratislavskom kraji je to najbizarnejšie, keďže zaočkovanosť 12+ je tu na úrovni 62 percent, celková zaočkovanosť 64 percent a zaočkovanosť v školstve 77 percent. Klesá tu 7-dňová incidencia. Je tu vysoká zaočkovanosť starších, vďaka čomu má hlavné mesto dvoch „žolíkov.“ Nič z toho odrazu nezaváži. Školy sa zatvorili „na neurčito“ bez akéhokoľvek odôvodnenia,“ pokračoval minister.

Hygienici uviedli dôvody zatvorenia, ohradili sa aj voči kritike

Otázka teda je, prečo sa bratislavskí regionálni hygienici rozhodli takto konať. Tí argumentujú inými číslami, a to o počte infikovaných. Podľa ich dát patrí Bratislavský kraj medzi tie horšie, navyše okresy Senec a Pezinok sa v tomto ukazovateli radia medzi najhoršie v rámci celého Slovenska.

Napriek tomu Regionálny úrad v Bratislave hovorí, že zatváranie škôl treba chápať v širšom kontexte, keďže ide o jeden z najefektívnejších prostriedkov na zníženie miery šírenia infekcie.

„Školy nepredstavujú izolovaný svet detí a ich učiteľov, sú prostredím úzko spätým s prostredím rodín detí a ľuďmi, s ktorými nevyhnutne počas dňa prichádzajú do kontaktu. Pritom vieme, že práve deti sú momentálne tie, ktoré vykazujú nízku mieru zaočkovanosti a pri súčasne vysokom potenciáli môžu ochorenie COVID-19 (prevažne asymptomaticky) prenášať. V kontexte s uvedeným akúkoľvek kritiku a spochybňovanie tohto opatrenia považujeme za nenáležité, tendenčné až cynické,“ uviedla pre TVNOVINY.sk hovorkyňa RÚVZ Bratislava Katarína Nosálová.

Zároveň vymenovala aj kritéria, ktoré okrem zaočkovanosti pri zatváraní škôl hygienici brali do úvahy. „Pri rozhodovaní vo veci sledujeme aj dynamiku výskytu/šírenia ochorenia COVID-19 v populácií, preplnenosť nemocníc, vyššie uvádzané incidencie za jednotlivé okresy/celý kraj (vrátane susediacich okresov s takisto nepriaznivou epidemickou situáciou) a to v kontexte aj so situáciou na celom Slovensku vrátane incidencie podľa vekových kategórií (podľa IZA je najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť na Slovensku v kategórií 10-19 ročných).“

Nateraz nie je známe, do kedy budú školy, a to nie len v Bratislavskom kraji, zatvorené.

„Minulý týždeň 67 percent škôl nemalo jedinú triedu v karanténe. Teraz za svoju snahu dostali všetci zodpovední „odmenu“ v podobe plošne zatvorených škôl na neurčito,“ skonštatoval minister.

Podľa hygienikov sa však nedá určiť konkrétny dátum pre stále meniacu sa epidemickú situáciu. Školy sa zatvoria v pondelok 6. decembra. Výnimka platí pre prvý stupeň základných škôl. 

„Situácia v oblasti ochorenia COVID-19 je zo strany RÚVZ Bratislava hlavné mesto priebežne (na denno-dennej báze) starostlivo sledovaná a vyhodnocovaná,“ dodala Nosálová.

Regionálny úrad si na záver neodpustil ešte jednu poznámku ku kritikom ich rozhodnutia.

„Považujeme za nehorázne spochybňovanie postupov, opatrení a odporúčaní epidemiológov, infektológov, imunológov či vakcinológov, snažiacich sa pribrzdiť šírenie nákazy spôsobenej novým koronavírusom a jeho mutácií v populácii,“ ozrejmila Nosálová.

Za hygienikov sa postavilo aj konzílium

Na stranu hygienikov sa postavilo aj konzílium odborníkov.

„Krátkodobé prerušenie prezenčnej výuky sme sami navrhovali pred dvoma týždňami. Malo trvať sedem pracovných dní a malo byť celoplošné. Žiadna trieda sa totiž dnes nedá označiť ako úplne bezpečná,“ píšu vo svojom stanovisku. 

„Odmietnutie nášho návrhu situáciu zlepšiť nepomohlo. Naopak, naďalej sa zhoršuje. Preto plne podporujeme rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré v súčinnosti s orgánmi miestnej samosprávy pristupujú k nevyhnutným krokom,“ uzavreli.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti