Máte radi horúcu vodu? Kde nechávate holiaci strojček? Zistite, ktoré sprchovacie návyky škodia

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/TORWAISTUDIO

Pre väčšinu ľudí je sprchovanie rituál.

Niektorí s ňou svoj deň začínajú, iní končia. Horúce prúdy vody dopadajúce na unavené telo sú asi najuvoľňujúcejšia činnosť dňa, ktorá z vás nezmyje len nečistoty, ale aj stres a každodenné problémy. Väčšinou ľudia sprchovanie už ani nepokladajú za povinnosť, ale skôr rituál, po ktorom sa zakaždým cítia lepšie. Opačný efekt je možný len v prípade, že máte zaužívaný niektorý z nasledujúcich nebezpečných sprchových návykov.

Frekvencia

Pri umývaní sa pokožka okrem nečistôt zbavuje aj prirodzeného mazu a prospešných baktérií, ktoré ju chránia. Taktiež si musíte uvedomiť si, že chlórová voda pokožku vysúša a pri častom umývaní a sušení dochádza k jej dráždeniu. Z bakteriologického hľadiska teda časté sprchovanie nie je vhodné. Nemali by ste sa umývať ráno, na obed aj večer. V tomto prípade je menejkrát za deň viac.

Prečítajte si aj: Panický záchvat môže dostať každý z nás. Takto ho rozpoznáte

Žiletka v sprche

Nechávate si žiletku alebo holiaci strojček v sprche? Portál bety.cz upozorňuje, že ak ho máte položený na mieste, kde je pravidelne v kontakte s vodou (na okraji vane či sprchového kúta, na sprchovej poličke), hrozia vám viaceré zdravotné problémy. Vo vlhkom a teplom prostredí sa totiž ľahko množia plesne, ktoré v holiacom zariadení zostali po poslednom použití. Holiaci strojček preto vždy nechajte odložený na suchom a čistom mieste.

Špongie na umývanie

Či už ide o špongie na riad alebo na telo, jedno majú spoločné. V ich vlhkom a teplom prostredí sa veľmi rýchlo množia baktérie a plesne. Aj preto by ste ju mali po každom použití nechať dôkladne uschnúť. Životnosť špongie je napriek tomu krátka. Vymeniť by ste ju mali po šiestich týždňoch.

Mydlá

Aké mydlo pri sprchovaní používate? Na výber ich je mnoho. Väčšina volí sprchový gél. V niektorých prípadoch, keď sa minie alebo si ho zabudnete zobrať, môžete na pokožku aplikovať aj klasické tekuté mydlo určené na umývanie rúk. Pravidelné používanie obyčajného tekutého mydla však ohrozuje vaše zdravie. Z chemikálií a aróm, ktoré obsahujú, môže byť pokožka podráždená. Najmä, ak ju máte citlivú. Treťou možnosťou je tuhé sprchovacie mydlo. Pri ňom si však musíte dať pozor na jeho uskladnenie. Sklenené, neprevzdušné misky sú ideálnym množiskom baktérií. Uskladnite ho preto na mieste, kde prebytočná voda môže odtekať.

Prečítajte si aj: Šupiny na tvári, popraskané pery či tvorba vrások. Naučte sa starať o pleť aj v chladnom počasí

Horúca voda

Aj keď sa dáva stále viac do popredia otužovanie, mnoho ľudí preferuje sprchovanie horúcou vodou. Pôsobí na nich viac uvoľňujúco, relaxačne a hlavne v zimných mesiacoch rozprúdi zmrznuté svaly. Ako sme už spomínali vyššie, horúca voda pomyselne odplavuje stres a starosti, ale spôsobuje aj problémy citlivej pokožke. Horúci kúpeľ vysuší vašu pokožku, podporí stratu vlhkosti a živín, píše portál slamxhype.com. Nabudúce si nastavte radšej vlažnú vodu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti