Dobrá správa pre ľudí s vysokým tlakom. Dôležité lieky sa vracajú do lekární

Ilustračná snímka.
Zdroj: Irina Petrakova_6767/shutterstock.com

Obe spoločnosti požiadali v októbri o vyradenie zo zoznamu kategorizovaných liekov.

Pacienti, ktorí sa liečia na vysoký tlak, tzv. artériovú hypertenziu, si už čoskoro budú môcť v lekárni vybrať liek Ebrantil a už teraz by v nej mali nájsť aj Urapidil Stragen. Oba lieky s účinnou látkou urapidil hlásili výpadok a v októbri požiadali o vyradenie zo zoznamu kategorizovaných liekov. Situácia sa však zmenila.

„Dočasné prerušenie dodávok liekov Ebrantil 30 a Ebrantil 60, ktoré spoločnosť Takeda dlhodobo dodáva na slovenský trh, je spôsobené neplánovaným výpadkom vo výrobnom procese. Liek Ebrantil by mal byť opäť dostupný pre slovenských pacientov v polovici decembra,“ vysvetlil pre tvnoviny.sk zástupca spoločnosti Tomáš Laluha s tým, že už upovedomili aj ministerstvo zdravotníctva i Štátny úrad pre kontrolu liečiv.

O nedostatku lieku na vysoký tlak sme informovali pred dvomi týždňami. Okrem firmy Takeda dováža liek s rovnakou účinnou látkou urapidil aj spoločnosť Stragen Nordic. Tento liek má názov Urapidil Stragen a takisto mal výpadok. Podľa vyjadrenia zástupcu druhej menovanej spoločnosti pre ministerstvo zdravotníctva bol jeho výpadok spôsobený tým, že neboli schopní dodať na európsky trh také množstvo lieku, ktoré by pokrylo výpadky lieku. V týchto dňoch by mal byť tento liek Urapidil Stragen už opäť dostupný v lekárňach, spoločnosť mala doviezť 15-tisíc kusov balení.

Obe spoločnosti požiadali v októbri o vyradenie zo zoznamu kategorizovaných liekov, ale situácia sa zmenila. „Spoločnosti plánujú po obnovení dodávok liekov svoje žiadosti o vyradenie vziať späť a ponechať lieky zaradené v zozname kategorizovaných liekov naďalej,” napísalo ministerstvo zdravotníctva v stanovisku pre tvnoviny.sk.

Vedecký sekretár Slovenskej kardiologickej spoločnosti Milan Luknár nám pri informovaní o výpadku Ebrantilu z trhu povedal, že špecialisti tento liek nepredpisovali ako prvú voľbu. Pacientom ho dávali v prípade, že im nezabrala iná medikamentózna liečba a kombinovali ho s inými liekmi.

„Liekov na liečbu hypertenzie je na trhu široké spektrum a niekedy je možné jeden liek nahradiť iným. Liečivo urapidil účinne znižuje tlak krvi a u niektorých pacientov s ťažšie liečiteľnou hypertenziou sa nahrádza zložitejšie,“ vysvetlil vtedy.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti