Vláda dala na stôl ponuku na zvýšenie platov štátnych zamestnancov

Dua Lipa
Zdroj: TASR/AP

Odborári si vypýtali čas a dohoda by mohla padnúť na budúci týždeň.

Jednorazový platový bonus i platené voľno navyše. Vláda dala na stôl ponuku na zvýšenie platov štátnych zamestnancov. Odborári si vypýtali čas, a tak definitívna dohoda ešte nepadla.

Tarifné platy štátnych a verejných zamestnancov žiadali odborári od začiatku zvýšiť o 13 percent, pristúpili by aj na kompromis. Vláda si však dávala podmienky. Napokon po týždňoch vyjednávania prišla na stretnutie s definitívnou ponukou.

Zdroj: TV Markíza

Tou je vyplatenie jednorazovej odmeny v sume 350 eur do 30. júna 2022. Následne od 1. júla navrhujú zvýšiť platy o tri percentá. V druhom polroku by mali zamestnanci štátu mať tiež nárok na deň plateného voľna navyše. Toto je najviac, čo im vedia teraz ponúknuť.

Odborári jasné áno na ponuku zo strany štátu ešte nepovedali. Vypýtali si čas navyše a definitívne rozhodnutie vraj padne budúci týždeň. Ak ponuku podpíšu, zamestnancom ostanú aj všetky doterajšie benefity - vyjednaný kratší pracovný čas, viac dní dovolenky či vyššie odstupné. V opačnom prípade všetko padne. Mnoho zamestnancov, ktorí zarábajú minimum, si však nevie predstaviť, čo bude, ak ostanú platy zmrazené aj ďalší rok.

Mnoho zamestnancov však zarába tabuľkovo aj menej ako minimálnu mzdu. Aj keby im platy zvýšili o tri percentá navrhované vládou, rozdiely v odmeňovaní ostanú.

Štát musí potom zamestnancom do minimálnej mzdy platy dorovnávať. Napr. osobnými príplatkami. Definitívna dohoda na zvyšovaní platov bude asi jasná budúci týždeň.

Tému spracovala Andrea Mačošková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plat

Dôležité udalosti