Domáce

Na zateplenie treba ísť od podlahy

Zateplenie.
pr článok

S príchodom zimy je opäť výsostne aktuálna otázka kvalitného zateplenia.

S príchodom zimy je opäť výsostne aktuálna otázka kvalitného zateplenia. Materiálov, ktoré ho dokážu zabezpečiť, je mnoho. V stavebnej praxi sa však často vyskytujú prípady, keď sa stavebník musí poobzerať po pevnom a odolnom izolačnom materiáli, ktorý znesie aj veľkú fyzikálnu záťaž a zároveň spĺňa najvyššie tepelnoizolačné nároky.

Poznajú to všetci majitelia rodinných domov. Príde zima a my zrazu miesto naboso začneme pobehovať po dome v hrubých ponožkách. Podlaha je totiž je jedným z miest, kadiaľ sa chlad do nášho domova dostane najrýchlejšie. Samozrejme, nie je jediným, kvalitné zateplenie začína podlahou, pokračuje stenami a končí strechou.

Steny či bežnú strechu môžete pohodlne odizolovať minerálnou vlnou či polystyrénom,
no pri výbere izolačného materiálu sú fyzikálne namáhané povrchy ako napríklad podlahy, vegetačné strechy s vysadenými stromami či parkovacie strechy odporúčame zvážiť odolnejší materiál.

Zoznámte sa s extrudovaným polystyrénom

Takýmto odolným materiálom môže byť práve extrudovaný polystyrén - XPS, ktorý svojou pevnosťou začína tam, kde končí bežný EPS polystyrén, no končí pri pevnosti, ktorá odolá aj skutočne veľkým tlakom aj námahe.

Samotný jeho názov napovedá, aký výrobným procesom je produkovaný. Ide o tzv. extrudovanie, čiže pretláčanie, respektíve vytláčanie. Klasické perličky, z ktorých je lepený bežný polystyrén, sa extrudujú rozpínavým plynmi, vďaka čomu vzniká extrudovaný polystyrén čiže polystyrén XPS, ktorá má vďaka svojej pevnosti skutočne široké uplatnenie. Synonymom pre extrudovaný polystyrén je Styrodur C, jedinečný nemecký výrobok overený už viac ako 50 ročnými skúsenosťami a praxou.

Výhody zateplenie domu s XPS

Práve pri spomínanom procese extrudovania totiž dochádza k vzniku technologických vlastností, ktoré v sebe skrývajú množstvo výhod:

  • dokonalý súčiniteľ tepelného odporu,

  • odolnost voči vlhkosti a prakticky nulová nasiakavosť,

  • vynikajúce pevnostné parametre,

  • veľmi jednoduchá montáž,

  • odolnosť voči zemine,

  • odolnosť voči teplotným výkyvom,

  • odolnosť voči mechanickým poškodeniam,

  • bezpečnosť – v prípade Styrodur C ide o samozhášavý produkt.

Kde všade môžete XPS použiť?

Rovnako ako väčšina druhov polystyrénu, aj ten extrudovaný je primárne určený pre izoláciu najrôznejších objektov a nehnuteľností.

Využitie extrudovaného polystyrénu v stavebníctve je vďaka jeho vlastnostiam univerzálne, napr. pri zvislej vonkajšej tepelnej izolácii konštrukčných prvkov v kontakte s pôdou (kde je veľmi odolný voči zemine a ostatným vplyvom v miestach styku dosky XPS s terénom), tepelnej izolácii pod základovou doskou, izolácii soklov, plochých striech, miestností s vlhkou prevádzkou, pri spodných stavbách, základoch, atď...

Extrudovaný polystyrén možno použiť aj do najzložitejších vegetačných striech s intenzívnym zazelenením, pričom zvládne aj dokonca aj zaťaženie stromami, prípadne v kombinácii s terasou či strešným parkoviskom. Extrudované polystyrény možno tiež použiť pri rekonštrukciách v inverzných systémoch. Pri dostatočnej hrúbke dokáže dokonca chrániť hydroizolačné súvrstvia pred prerastaním korienkov.

Vo fasádach sa tento materiál používa na izoláciu soklov, hlbokých podzemných stien, prekladov a tepelných mostov. Pri izolovaní sokla je však nutné používať iba dosky s mriežkovaným povrchom a rovnými hranami. Na hladkých doskách sa totiž neudrží omietka a sú teda vhodné len pre spodnú stavbu. Pre elimináciu tepelných mostov medzi doskami sú dosky z extrudovaného polystyrénu dodávané s polodrážkou po celom svojom obvode.

Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, rozmanitosť typov, rozličná pevnosť v tlaku a vyhotovenie hrán, robia z extrudovaného polystyrénu nenahraditeľný materiál nielen pri stavbe či rekonštrukcii domu ale aj v pozemnom, podzemnom či dopravnom stavebníctve.

BRATISLAVA/PR ČLÁNOK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti